A véltnél sokkal korábban lehetettek emberek a mai Írország területén

camera

1

A véltnél sokkal korábban lehetettek emberek a mai Írország területén

cliffs-of-moher-1 

Megosztás

Az eddig véltnél 2500 évvel korábban jelen lehetett az ember a mai Írország területén - vélik a kutatók egy több mint 12 ezer éves medvecsont-lelet elemzése alapján.

Az emberi jelenlétre utaló legkorábbi írországi bizonyítékok i.e. 8000-ből származnak. Egy medve térdcsontjának radiokarbonos kormeghatározás azonban kimutatta, hogy az állatot ember ölte meg nagyjából i.e. 10 500-ban, vagyis 12 500 évvel ezelőtt.

"Ez az eredmény új fejezetet nyit a sziget történetében" – mondta Marion Dowd, a Sligói Műszaki Intézet régésze, aki az ír Nemzeti Múzeum kutatójával, Ruth Cardennel közösen tette a felfedezést.

A medvétől származó csontot, amelyen egy éles szerszám által ejtett vágások láthatók, még 1903-ban fedezték fel a nyugat-írországi Clare megye egyik barlangjában, több ezer más lelettel együtt.

A csontot az ír Nemzeti Múzeum őrizte az 1920-as évektől, mígnem Carden és Dowd újra megvizsgálta és radiokarbonos kormeghatározásnak – ezt a technikát csak az 1940-es években fejlesztették ki – vetette alá.

A kutatók az Oxfordi Egyetemnek is elküldték a mintákat, és az ottani szakemberek megerősítették, hogy a medvével emberi kéz végzett mintegy 12 500 évvel ezelőtt. Az eredményekről a Quaternary Science Reviews című folyóiratban írtak a szakemberek.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program