Újabb emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolják a Fülöp-szigeteki elnököt

2018. augusztus 28. - 10:44 | Külföld

Újabb feljelentés érkezett a Nemzetközi Büntetőbíróságra (ICC) Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök ellen gyilkosság és emberiesség elleni bűncselekmények miatt kedden.

Újabb emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolják a Fülöp-szigeteki elnököt
Fotó: TASR/AP

Az ötvenoldalas petíciót a Rise Up nevű, emberi jogi aktivistákat és az elnök által 2016-ban meghirdetett drogellenes kampányban meggyilkoltak családtagjait tömörítő csoport nyújtotta be.

Azzal vádolják Dutertét, hogy a kábítószeres bűncselekményekkel gyanúsítottak ellen indított véres hadjárat során ezreket gyilkoltak meg kivégzésszerűen bírósági ítélet nélkül. Kiemelik, hogy a Duterte által meghirdetett "drogellenes háború" bírálóit zaklatják a hatóságok. Az AP hírügynökség hétfőn arról számolt be, hogy egy katolikus pap, aki kezdettől fogva bírálta az elnököt a drogellenes háborúja miatt, rejtőzködni kényszerül az országban, mert elmondása szerint több jel utal arra, hogy bérgyilkosok végezni akarnak vele.

A most beadott panasz hat gyilkossági esetet említ, amelyek 2016 óta történtek.

Dutertével szemben ez már a második feljelentés az ICC-nél, miután 2017-ben egy Fülöp-szigeteki ügyvéd, Jude Sabio, hasonló vádakkal fordult a nemzetközi bírósághoz.

A Fülöp-szigeteki elnök idén márciusban bejelentette, hogy felmondja országa tagságát az ICC-ben, és azonnali hatállyal visszavonja a testület statútumának ratifikálását, mert ENSZ-illetékesek alaptalanul támadták őt, és a nemzetközi közösség "az emberi jogok kegyetlen és könyörtelen megszegőjeként" próbálja őt beállítani. Az ENSZ március végén értesítette az ICC-t arról, hogy beérkezett a Fülöp-szigetek írásbeli értesítése. Jogászok már a bejelentéskor felhívták a figyelmet arra, hogy az ICC-nek minden joga megvan ahhoz, hogy vizsgálja azt az időszakot, amikor az ország részese volt a bíróságot létrehozó nemzetközi szerződésnek.

A Nemzetközi Büntetőbíróságot 2002-ben hozták létre. Ez a világ első állandó törvényszéke, amely a háborús és emberiesség elleni bűnöket vizsgálja, ha az adott ország erre nem képes vagy nem hajlandó. A világ első állandó háborús törvényszéke csak a 2002. július 1. után elkövetett bűncselekmények ügyében ítélkezhet, joghatósága a római alapokmányt ratifikáló több mint száz országra terjed ki. A Részes Államok Közgyűlése a Nemzetközi Büntetőbíróság irányításának felügyelete és jogalkotója. Olyan államok képviselőiből áll, amelyek megerősítették és csatlakoztak a római statútumhoz.

(MTI)