Tényleg az Rytmus álma, hogy a Gangesz partján imádkozzon?

camera

1

Tényleg az Rytmus álma, hogy a Gangesz partján imádkozzon?

Rytmus,az egyik áldozat  

Megosztás

Svédeknek az ABBA, osztrákoknak Conchita Wurst, dél-koreaiaknak PSY. Csak néhány ország amely kapcsán, ha meghalljuk azt a szót, hogy zene, akkor kapásból ezek az előadók jutnának eszünkbe. Szlovákiának is meg van a maga Rytmusa (nem, nem a zenei ritmus, habár az egyik nem zárja ki a másikat), amely kétségtelenül betölti ezt a funkciót, és nem csak a fiatalabbak körében.

Patrik Vrbovský, alias Rytmus hatalmas népszerűségnek örvend nem csak Szlovákiában, de Csehországban is elismerik előadói munkásságát. Fél tucat albumot adott ki, koncertjein mindig teltház van, így muszáj volt megnéznünk az eleinte nehézsorsú rapperről szóló Sídliskový sen (Lakótelepi álom) című dokumentumfilmet. Vigyázat, spoilerveszély!

A napokban debütáló dokumentumfilm kapcsán aki egy átlagos ismerettájékoztató előadásra gondolt, annak csalódnia kell. A filmhez választott elbeszélői struktúra okozhatta a legnagyobb meglepetést, ugyanis a készítők az „álom az álomban“ effektust alkalmazták, ami ezúttal „film a filmben“ effektusként jelent meg.

A film két szálon fut: az egyik rész tulajdonképpen maga a kész film, ami megörökíti a rapper életének minden lényeges momentumát. A másik rész párhuzamosan fut az első résszel és csak kiegészítésként van jelen, de annál fontosabb funkciót tölt be. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy Rytmus egy kanapén szétfolyva, laptopon nézi és kommentálja azt a filmet, melyet a rendezők elkészítettek róla és szeretteiről.

Zavaró tényező lehet az egyes pontok közötti ugrálás. Az egyik pillanatban még Rytmus és édesanyja arról mesél, milyen nehéz gyerekkora volt az rappernek, aki nagyon sokáig nem ismerte vérszerinti édesapját, egy másik pillanatban pedig már egy koncert kellős közepén találjuk magunkat, ahol a rapper tulajdon apjával ölelkezik, akit életében akkor látott először. De ez nem rázta meg a kemény Rytmust, aki elmondása szerint nyomott egy 80 százalékos koncertet, majd visszament bratyizni sosem látott apjához.

A Sídliskový sen című dokumentumfilm megnézése előtt sokan úgy gondolhatták, hogy a mű által betekintést nyerhetünk Rytmus életébe, hogy hol kezdte, és hogy mire is vitte. A filmnek azonban teljesen más a kérdése és most tessék megkapaszkodni: Rytmus egy DNS-vizsgálat által azt szeretné megtudni, hogy vajon ő roma-e, vagy sem. Vagyis igazából tisztában van vele, hogy édesapja roma, ő azonban azt akarta megtudni, hogy melyik vérből csorgadozik benne több.

A DNS-vizsgálat eredményére természetesen csak a film végén derül fény, közben pedig sosem látott családi felvételeket láthatunk Patrikról, megtudhatjuk, egy időre miért fújta le a film forgatását, valamint milyen véleménnyel volt róla egykori tanárnője.

A forgatás során természetesen a szerelmi élet sem maradhatott ki. Érdekesség, hogy a jelenlegi párján, Dara Rolinson kívül csak két olyan hölgyet említettek meg, akik közelebbi kapcsolatba kerültek a rapperrel. Bár az is igaz, hogy ha az összes nőügyét ki kellett volna elemezni, nem lett volna elég a 90 perc.

Persze a „po piči“ és a „čo ti jebe“ beszólások nélkül, valamint a BMW-vel (melybe befért az egész stáb, azaz a riporter, az operatőr, a hangmérnök és a technikus felszerelésekkel együtt) furikázó, csillogó-villogó karórás Rytmus monológja nélkül, amelyben arról szólt, hogy ő is ugyanolyan ember, mint bárki más, semmivel sem több, csak mással keresi a kenyerét, semmit sem ért volna a film.

De mit sem ért volna film könnyek nélkül: Rytmus apja bűnbánó üzenete után morzsolt el két könnycseppet – azt már mindenki döntse el maga, hogy mennyire volt ez valószerű.

Az utolsó felvonásban pedig hirtelen Indiába cseppenünk, mivel Rytmus a DNS-vizsgálatból megtudta, hogy felmenői az ázsiai ország legalacsonyabb rétegéből származnak, így az is biztossá vált, hogy a rapper ízig-vérig roma. Persze az is sokakban kétséget ébreszthet, mennyire hiteles az indiai nyomornegyedben koncertező Rytmus…

A Sídliskový sen által megismerhetjük Rytmus valódi énjét, sikerei ugyan nem vitathatóak, a film után mégis rengeteg kérdőjel villoghat előttünk, ugyanis nehéz eldönteni, mi az, ami igazi, és mi az, ami a rapper fényezése gyanánt készült. A film tanulságos is lehet a sok pozitív-negatív kritika ellenére, a Gangesz partján, indiai öltözékben imádkozó Rytmus azonban mégis röhejesen festett.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program