Tavaly még 20 százalékkal olcsóbb volt az élelmiszer, de májushoz képest már nem nőtt az ára

camera

1

Tavaly még 20 százalékkal olcsóbb volt az élelmiszer, de májushoz képest már nem nőtt az ára

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Tovább lassult az évközi infláció, júniusban 10,8 százalékot mért a Statisztikai Hivatal. Ez még mindig kétszerese az eurozónában mért áremelkedésének, de csak a fele a magyarországinak. Jó hír, hogy az élelmiszerek ára májushoz képest már nem nőtt.

Újabb egy százalékponttal lassult az évközi infláció júniusban, az árak átlagosan 10,8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel ezelőttihez képest, ez több mint egy pontos csökkenés a májusi 11,9 százalékhoz képest. A legnagyobb mértékben még mindig az élelmiszer drágult, 19 százalékkal fizettünk többet egy átlagos bevásárlásért, mint 2022 júniusában.

Az áremelkedés a legjobban a kenyér és a péktermékek, a tej és a tejtermékek valamint a zöldség esetében érezhető. A kenyér mintegy 20, a tejtermékek 21, a zöldség 25 százalékkal volt olcsóbb egy éve.

Jó hír azonban, hogy májushoz képest már nem nőtt az élelmiszer ára, a Statisztikai Hivatal pontosan 0 százalékos hóközi áremelkedést mért. Ilyenre legutóbb tavaly augusztusban volt példa. A 9 termékcsoport közül ráadásul 5-ben árcsökkenést mutattak ki.

Májushoz képest 1,7 százalékkal esett a tej, a tejtermékek és a tojás ára, a kenyér 0,4 százalékkal, a zöldség 1,4 százalékkal lett olcsóbb.

A legnagyobb árcsökkenést az olajok és zsírok esetében mutatták ki, ezeket a termékeket 3,5 százalékkal kaptuk olcsóbban júniusban a májusi értéknél. A hús és a gyümölcs azonban még mindig drágult, az előbbi ára 0,7 százalékkal, az utóbbié pedig 6,1 százalékkal emelkedett.

Az infláció alakulása 2021-től (Forrás: Statisztikai Hivatal)

A benzin csaknem 20 százalékkal olcsóbb a tavalyinál

Az infláció csökkenése elsősorban az üzemanyagoknak köszönhető, idén júniusban 18,6 százalékkal tankolhattunk olcsóbban, mint tavaly. Paradox módon azonban hóközi szinten áremelkedést tapasztalhattunk, júniusban a benzin és a gázolaj 1,6 százalékkal volt drágább a májusi értéknél. Mivel azonban tavaly tavasszal rekordszinten állt az üzemanyag ára, ez a hóközi emelkedés nem befolyásolta az éves árcsökkenést.

Az éves inflációra komoly hatással van a lakhatás és a lakásenergia árának emelkedése. Ez júniusban 9,7 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Viszont már itt is érezhető az infláció lassulása, ez az érték 2021 decemberében volt utoljára 10 százalék alatt.

Uniós szinten rosszul állunk, de még mindig sokkal jobban, mint Magyarország

Szlovákia az uniós kimutatásban a rosszabb országok közé tartozik, már sok posztszocialista országban is alacsonyabb az infláció nálunk.

A balti országokban 8-9 százalékos a pénzromlás, Romániában 9,6, Horvátországban 8,3.

Az unió régi tagállamai még jobban állnak, az eurozónában 5,5 százalékos volt az átlagos infláció júniusban. Ausztriában is csak 7,8 százalékkal volt drágább az élet, mint egy évvel korábban. Németországban és Olaszországban még 6 százalék feletti a drágulás, Franciaországban viszont már csak 5,3 százalék. Az élbolyban – két százalék körüli inflációval – találjuk Spanyolországot, Görögországot, Belgiumot, a legalacsonyabb inflációt, mindössze 1 százalékosat Luxemburgban mérték.

Szlovákiánál már csak három ország van rosszabb helyzetben.

Magyarországon még mindig 20 százalék fölötti a pénzromlás, ott is az élelmiszer drágul a legnagyobb mértékben, 29,3 százalékkal. A másik két országban Csehországban és Lengyelországban egységesen 12,5 százalékos inflációt mértek.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program