Tavaly 17 embert mart meg kígyó Szlovákiában

camera

1

Tavaly 17 embert mart meg kígyó Szlovákiában

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

A Pozsonyi Egyetemi Kórház Nemzeti Toxikológiai Információs Központja (NTIC) tavaly 17 kígyómarást regisztrált. Ebből négy esetben az északi vipera volt, ami az egyetlen mérgező kígyó Szlovákiában.

„2023. július 24-ig 18 kígyómarást regisztráltunk, ebből négy vipera, hat sikló volt, nyolc esetben pedig a kígyót nem sikerült azonosítani”

– tájékoztatott Blažena Cagáňová, a Nemzeti Toxikológiai Információs Központ munkatársa.

Az enyhén fájdalmas duzzanat általában az első néhány órában jelentkezik.

"Átterjedhet az egész végtagra vagy törzsre, még 48-72 óra elteltével is Általában 24 óra alatt a duzzanat kék színűre vált"

– írja a központ a honlapján. Előfordulhatnak hólyagok és véraláfutások, vagy a regionális nyirokcsomók megnagyobbodása is.

A marás után röviddel sápadtság és gyengeség, izzadás, vérnyomásesés vagy felgyorsult pulzus a jellemző. Kísérő jelenség lehet még a sokk, a hányás, hasmenés vagy megnövekedett testhőmérséklet. A szakemberek szerint a tünetek sokfélesége függ a befecskendezett méreg mennyiségétől, a harapás helyétől, az érintett egészségi állapotától vagy az elsősegélynyújtás módjától. Az érintett személy túlzott fizikai aktivitása vagy a pánik és a félelem súlyosbíthatja a helyzetet.

A kígyómarás után a sérült személyt először meg kell nyugtatni, és ülő vagy fekvő helyzetbe kell helyezni. Az érintett testrész rögzítése szükséges, hogy ne gyorsítsa fel a méreg behatolását más testrészekbe. A sebet finoman meg kell tisztítani. Nem szabad kiégetni, sem kiszívni sem a mérget, és a marás helyét kivágni is tilos. Mielőbb orvosi segítséget kell kérni.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program