Szüreti mulatság Királyhelmecen – ünnepi pillanatokkal

camera

1

Szüreti mulatság Királyhelmecen – ünnepi pillanatokkal

A szerző felvételei 

Megosztás

Szeptember 16-18. között rendezték meg Királyhelmecen a XIV. Bodrogközi Kulturális Fesztivált, mely hagyományos szüreti vásárral és felvonulással kezdődött, majd rendkívül gazdag egész napos programokkal, többek között kulturális, kézműves és sportbemutatókkal, számos hazai, magyarországi népművészeti és hagyományőrző csoport fellépésével, továbbá rockénekesek, -együttesek koncertjével várta a város és a környező, valamint távolabbi települések lakóit. 

Valóban csak ámult és bámult, aki először fordult meg ezen a nagyszabású eseményen, mely a város több pontján zajlott szinte vásári hangulatban, a borkóstoló „állomások” felől, számtalan sátor alól áradó gasztronómiai illatok kíséretében. És ami meglephette az idegent, az a rendkívüli érdeklődés végig a rendezvénysorozat folyamán. Pataky Károly polgármester szavaival, „a bodrogközi régió legnemesebb hagyományait tükröző unikum” ez a fesztivál, „évtizedek óta kínál sokoldalú szórakozást az itt élők és az ide érkezők számára, lehetőséget adva a közösségi lét megélésére”.

Úgymond kísérő programok egész sora is tarkította a fesztivált, kiállítások például, különböző műfajokban, de a fesztivál keretében szeptember 17-én, szombaton, a Mailáth József Regionális Múzeum dísztermében ünnepélyes külsőségek között, szépszámú közönség előtt adták át a város által alapított díjakat is, melyeket Pataky Károly polgármester nyújtott át az idei kitüntetetteknek.

Királyhelmec Város Díszpolgára lett a Prágában élő Palágyi István György „a tudományos kutatásban elért kiváló eredményeiért és a szülőföldhöz való hűségéért”, és szerzőnk, a Nagymegyeren élő Bodnár Gyula „a publicisztikai életművéért és a kulturális területen végzett áldozatos munkájáért, valamint városunk hírnevének öregbítéséért”.

A Pro urbe-díjjal Csótó Lászlót tüntették ki „rendkívül sikeres képzőművészi munkásságáért városunk hazai és külföldi képviseletéért, valamint kitartásáért, az elszántságáért és a hitéért”.

A Polgármester Díját Szabó István kapta "a királyhelmeci magyar kulturális élet területén végzett szervezőmunkájáért”, Kopasz Viktor „a fotóművészetben elért sikereiért, városunk és régiónk itthon és külföldön való képviseletéért, valamint odaadó oktató-nevelő munkájáért”, a Bodrogközi Színjátszók Társulata megalakulásának „40. évfordulója alkalmából a sokéves helytállásért az amatőr színjátszás és kulturális élet területén”, továbbá Sirokman Attila „kiváló sporteredményeiért és Királyhelmec sikeres képviseletéért a távfutásban és a 10 km-es gyaloglásban”, Dobos Valentín gyémánt fokozatú Janský-érmes véradó, „a több mint 80 alkalommal való önkéntes véradásért”.

Történt ez a meghitt ünnepség, mint említettük, a Mailáth József gróf nevét viselő múzeumban, mely az egykori Tisza-szabályozási hivatal kívülről-belülről pazarul felújított épülete, kiállítótermekkel, könyvtárral, a Mailáth-szobával, az alagsorban boltíves borospincével, mely inkább egyfajta kiállítóhelyiség. A bor, a murci az máshol fogyott a három nap során.

-bor

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program