A nicaraguai kormány külföldi szakértőket hívott az erőszakos tüntetések kivizsgálására

Megosztás

A nicaraguai kormány nemzetközi szakértőket hívott az országba, hogy tárják fel a kormányellenes tüntetéseken elkövetett erőszakcselekmények hátterét, amelyekben egyes összesítések szerint több mint kétszázan haltak meg - közölte szerdán a helyi média.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala és az Amerika-közi Emberi Jogi Bizottság (CIDH) illetékesei is megerősítették a Twitter internetes közösségi oldalon, hogy meghívót kaptak a kormánytól. Közölték, hogy az Európai Unió szakértői is részt vesznek a vizsgálatban.

A nemzetközi szakértők bevonása része volt a múlt pénteki a megállapodásnak, amelyet Daniel Ortega kormánya kötött az ellenzékkel a római katolikus egyház közvetítésével. Az ellenzék beleegyezett abba, hogy lebontja a barikádokat az utcákon, és ezután a kormányhoz hasonlóan az erőszak beszüntetésére szólított fel. A katolikus püspöki konferencia a héten felfüggesztette a közvetítést köztük, mert a kormány nem küldte el a meghívót a külföldi szakértőknek, holott ezt vállalta a megállapodásban.

Nicaraguában áprilisban kezdődtek tiltakozások a kormányzat adóemelési és nyugdíjcsökkentési tervei ellen, de a tüntetők egy idő után Daniel Ortega elnök távozását és új választások kiírását kezdték követelni. Szerintük az országot 2007 óta irányító Ortega foggal-körömmel ragaszkodik a hatalomhoz, és a közvagyont saját maga és családja meggazdagodására használja.

A Nicaraguai Emberi Jogi Szövetség (ANPDH) szerint a kormányellenes tiltakozásokon 215 ember halt meg, a sebesültek száma pedig meghaladja az 1400-at. A kormány azonban hivatalosan 46 halálos áldozatot ismert el, és leszögezte, hogy az ellenzék felelős a halálukért. Az ellenzék szerint viszont az áldozatok többségével a kormányhoz köthető félkatonai szervezetek végeztek.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program