Mikor kell és mikor nem kell rendőrt hívni a helyszínre, ha baleset történt?

A nyaralószezonnal megnövekszik az autósok száma az utakon, ezzel együtt pedig növekszik a balesetek előfordulásának esélye is. Vladimír Guštafik, a Business Lease Slovakia munkatársa szerint ilyen esetben fontos az egyensúly megőrzése, a sérültek segítése és a baleset dokumentálása.

Mikor kell és mikor nem kell rendőrt hívni a helyszínre, ha baleset történt?
Rendőrségi felvétel

Elsősorban arról kell meggyőződni, hogy veszélyben forog-e valakinek az élete. Ha igen, az illetőt azonnal elsősegélyben kell részesíteni, közben pedig hívni kell a mentőket. Érdemes kéznél tartani minden szükséges elérhetőséget.

Guštafik szerint káreset során dokumentálni kell a történteket, függetlenül attól, hogy csak a járműveken keletkezett kár, vagy hívtunk-e rendőrt. Ha a helyszínen nem lehet feljegyzést írni a történtekről, fel kell jegyezni a vétkes adatait és fotókat kell készíteni a baleset következményeiről.

Július 1-től változtak a közlekedési szabályok, beleértve azt is, hogy mikor kell káresethez rendőrt hívni. Amennyiben csak anyagi kár keletkezik, függetlenül annak nagyságától, olyan káresetről van szó, amelyhez nem szükséges rendőrt hívni. Ebben az esetben szintén igaznak kell lennie, hogy a résztvevők közül senki sem sérült meg, illetve hunyt el az eset során, a résztvevők megállapodtak a hibázás okán és közösen kitöltötték az adatlapot a keletkezett kár megtérítésének érdekében. 

Állattal való ütközés során nem elég dokumentálni a történteket, a keletkezett kártól függetlenül a sofőrnek rendőrt kell hívnia.


TASR/para