Meggyógyult az első majomhimlős páciens Szlovákiában – mutatjuk, milyen tünetekkel jelentkezett a fertőzés

2022. augusztus 16. - 10:04 | Belföld

Szlovákiában eddig tíz személynél diagnosztizálták a majomhimlőt, és minden esetben 20 és 59 év közötti személyről volt szó. A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) nem adott ki bővebb információkat a páciensekkel kapcsolatban, a TV Noviny viszont kiderítette, hogyan vészelték át a fertőzést.

Meggyógyult az első majomhimlős páciens Szlovákiában – mutatjuk, milyen tünetekkel jelentkezett a fertőzés
Fotó: TASR/AP

Az első esetet még július 7-én állapították meg – egy férfiről van szó, aki nagy valószínűséggel külföldön fertőződött meg. A TV Markíza információi szerint a kassai kórházban kezelték. Az ÚVZ akkor közölte: az illetőt izolálták, valamint felkeresték és felvilágosították azokat a személyeket, akikkel közeli kapcsolatban volt. Daša Račková, az ÚVZ szóvivője szerint a páciens azóta már meggyógyult. A majomhimlő lefolyása általában 14-28 napot vesz igénybe.

A második esetről egy héttel később, július 14-én érkezett hír. Ebben az esetben viszont már nem volt szükség kórházi ellátásra, ahogy az elkövetkező esetekben sem. Azt nem tudni, hogy ők már átvészelték-e a megbetegedést.

A majomhimlő klinikai tünetei közé tartozik a láz, a fáradékonyság, az izomfájdalom, a hidegrázás, valamint a nyirokcsomók megduzzadása. Néhány nappal azt követően, hogy ezek a tünetek megjelentek, a testen a bárányhimlőhöz hasonló kiütések keletkeznek. A kiütések nem feltétlenül terjednek el az egész testen, gyakran csak néhány jelenik meg. Így volt ez a szlovákiai páciensek esetében is. Račková szerint ezeknél a személyeknél a kiütések mellett fejfájással, izomfájdalommal, a nyirokcsomók megduzzadásával és hidegrázással jelentkezett a fertőzés.

A kiütések az arcon, a szájban, a végbélnyíláson, a genitáliák környékén, a tenyéren vagy akár a lában is megjelenhetnek. Olyan esetet is regisztráltak, amikor a tünetek azt követően mutatkoztak meg, hogy a testen megjelentek a kiütések. A páciens addig betegnek számít, amíg az utolsó kiütésből származó var le nem esik. A gyógyulás időtartama személytől és szervezettől függő, de általában 2-4 hétig tart.

Az ÚVZ információi szerint lehetséges, hogy néhányan Szlovákiában fertőződtek meg. Július 29-én például a hivatal közölte, hogy egy 20 és 59 év közötti személy rizikós kapcsolatban volt Szlovákia területén belül. Ennek valószínűségét további két személynél is kimutatták. A fertőzés közösségi terjedését viszont nem állapították meg.


(tvnoviny.sk)