Mától nem lehet az alapsulikban ötöst kapni. De egyest sem - frissítve

2020. április 6. - 11:46 | Belföld

Nem lesz osztályozás, nem lesz buktatás és csökkentik az előírt tananyagot is, a távoktatás lehetőségeinek megfelelően, jelentette be hétfőn Branislav Göhring oktatásügyi miniszter és Miroslava Hapalová, az Állami Pedagógiai Intézet (ŠPÚ) frissen kinevezett igazgatója. Az érettségikről később születik döntés.

Miroslava Hapalová
Fotó: TASR

Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter Miroslava Hapalovát nevezte ki az Állami Pedagógiai Intézet élére. Hapalová korábban nyolc éven át a Človek v ohrození civil szervezet igazgatója volt, és az Ennek van értelme (To dá rozum) oktatási projekt munkatársa volt. „Már ellenzéki politikusként is az volt a véleményem, hogy az oktatásügyben túl sok háttérintézményünk van, és ezeknek a szervezeteknek elsősorban segítő a pedagógusok munkáját segítő szervezeteknek kellene lenniük. Én bízom benne, hogy ez hamarosan így is lesz” – mondta a miniszter Hapalová kinevezésének margójára.

Az új igazgató első bejelentése a tanulók értékelésének átalakítására vonatkozott. Nem lesz osztályozás, a szaktárca szeretné, hogy mindenhol részesítsék előnyben a szóbeli értékelést a távoktatási időszakban. „Az értékelés fő rendezési elve ebben az időszakban, amikor az iskolák zárva vannak, az igazságosság, figyelembe véve a tanuló egyéni adottságait is – magyarázta Hapalová. – Például nem mindenkinek van otthon internetelérése, és nem mindenkit segítenek a szülei a tanulásban.”

Az alapiskolákban hétfőtől nem osztályoznak

„Az osztályozást az alapiskolákon a mai nappal felfüggesztjük, és javasoljuk a tanítóknak, hogy ha az iskolai tanítás szüneteltetése óta eltelt időszakban osztályoztak, akkor a jegyeket ne vegyék annyira figyelembe az év végi értékelés során” – mondta hétfőn Hapalová. A tanárokat arra kérik, hogy a tanulóknak elsősorban konstruktív szóbeli értékelést adjanak, amely motiválja őket a további tanulásra, figyelmezteti az elkövetett hibákra és segíti őket abban, hogy ezeket a hibákat elkerüljék.

Szóbeli értékelés a bizonyítványban is

Az év végi értékelés esetében is lehetővé teszik az alapiskola minden évfolyamában, hogy szóban értékeljék a tanulókat, már készül a törvénymódosítás.

„Az iskolák eldönthetik majd, hogy jegyekkel értékelik a tanulókat vagy szóban, esetleg a két értékelés kombinációjával” – magyarázta Hapalová.

Kivételt képeznek az első évfolyamok, ahol csak szóbeli értékelés lesz az egyetlen lehetséges módszer az év végi értékelésnél. „A jegyek romlása az első évfolyamok esetében inkább az otthoni támogatást tükrözné, ami demotiválhatná a gyerekeket a további munkájuk során” – indokolta Hapalová

Rajzból és tornából nem lesz értékelés

Az igazgatóknak azt javasolják, hogy ne értékeljék azokat a tantárgyakat, amelyek nem oktathatók távoktatásban, mint például a testnevelés, a rajz, néhány iskola esetében a laboratóriumi gyakorlat. „A bizonyítványba azt írják be, hogy a tanuló abszolválta a tantárgyat” - mondta Hapalová.

Buktatás, teszt és írásbeli kizárva, vizsgáztatni lehet

Nem javasolják a teszteket és az írásbeliket sem.

„Megszüntetjük a kötelezően előírt ellenőrző írásbeli munkák elvégzését is” – magyarázta az ŠPU igazgatója.

Nem lesz buktatás sem. „Az alapiskolások semmilyen tantárgyból nem kaphatnak elégtelen osztályzatot, vagyis ebben az iskolaévben nem lesz évismétlés – mondta Hapalová. – Előfordulhat természetesen, elsősorban a felső tagozaton, hogy egyes tanulók szubjektív okokból nem teljesítik a követelményeket. Ezekben az esetekben az iskolatanács döntése alapján levizsgáztathatják a tanulót. De szeretnénk, ha ezt jobbára azokra az esetekre korlátoznák, amikor a tanuló már az iskolabezárás előtt sem ért el kielégítő eredményt.” A negyedikesek és a kilencedikesek a bizonyítványukkal együtt idén is megkapják az igazolást, hogy elérték az adott végzettséget.

Rossz internetkapcsolat – objektív ok

A középiskolák esetében meghagyják a lehetőségét az osztályozásnak is. „A jegyeket azonban nem lehet rontani akkor, ha a diák részéről merültek fel objektív okok, például azért, mert nincs internetelérése vagy az adott pillanatban nem volt internetcsatlakozása. Tudjuk, hogy vannak háztartások, ahol egyszerűen nem lehet megkövetelni, hogy a diák az adott pillanatban online elérhető legyen” – magyarázta Hapalová.

A középsuliban is inkább szóban értékeljenek, az érettségikről később

A középiskolákban is szeretnék lehetővé tenni a szóbeli értékelést az osztályozás mellett. „Az alapiskolákhoz hasonlóan, itt sem javasoljuk, hogy tesztek és írásbelik alapján értékeljék a diákokat, és megszűnnek a kötelező írásbelik is” – mondta az ŠPU igazgatója. A középiskolákban sem lehet senkit megbuktatni, de a nagyon rosszul teljesítő diákokat levizsgáztathatják az egyes tantárgyakból. Az érettségiket külön előirányzatban szabályozzák majd.

Kevesebb lesz a tananyag

A távoktatás miatt csökken a tananyag mennyisége is. „A jelenlegi helyzetben fel kell adni azt az elképzelést, hogy a távoktatásban is át lehet venni a teljes tervezett tananyagot, ezért készül az oktatás tartalmára vonatkozó előírás is” - mondta Hapalová. Szerinte fontos, hogy reális igényeket támasszanak az iskolák a tanulókkal és a családjaikkal szemben. „Sok szülő most is dolgozik, vagy pedig nincs meg a szükséges készsége ahhoz, hogy a gyerekeivel átvegye a teljes tananyagot. Készül a javaslat az iskolák számára, hogy az egyes évfolyamokban milyen tananyagra kell elsősorban összpontosítaniuk, és milyen legyen a tanulók átlagos és maximális óraszáma.”

A legfontosabb kommunikációs portál az ucimenadialku.sk lesz.

- lpj -