A kutyatartás szabályokkal jár, melyek megsértése bírságot von maga után!

2016. július 12. - 11:24 | Régió

A közismert mondás szerint a kutya az ember legjobb barátja. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, hogy a kutyatartás milyen szabályokkal, kötelezettségekkel jár, ezért a témáról Csiba Tibort, a Dunaszerdahelyi Városi Rendőrség parancsnokát kérdeztük.

A kutyatartás szabályokkal jár, melyek megsértése bírságot von maga után!
Fotó: TASR/AP - illusztráció

„A kutyatartást a 2002-ben kiadott 282-es számú törvény, valamint a város területén belül a 2012-ben kiadott 15-ös általános rendelet szabályozza. A háziállatokat fél éves korukig kötelesek a tulajdonosok bejelenteni a városházán. Ekkor meg kell adni a kutya és a gazdája általános adatait. Ugyanúgy az eb elhalálozását is kötelesek bejelenteni a polgárok”- mondta el Csiba Tibor.

A kutyák a már említett 2002-ben kiadott 282-es törvény alapján kategorizálva vannak.

Az első csoportba az úgynevezett különleges kutyák tartoznak. Ide sorolhatóak a biztonsági szolgálatok által használt ebek, a pásztorkutyák, illetve a vadászkutyák. Őket a törvény szerint jogában áll a tulajdonosnak szabadon használni olyan esetekben, amikor szolgálatot teljesítenek.

A másik csoportba a veszélyes kutyák tartoznak. Veszélyesnek az az állat tekinthető, amely bármilyen külső behatás nélkül agresszív viselkedést mutat, ok nélkül megtámad valakit. A szabályzat azt is kimondja, hogy hogyan vihetőek az utcára ezek a típusok. Az utóbb említett fajtát csakis pórázon és szájkosár használatával engedélyezett sétáltatni, emberek közé vinni. Ezeket a kutyákat továbbá kizárólag olyan személy vezetheti, aki már betöltötte a 18. életévét, s erre a feladatra alkalmas, vagyis megfelelő fizikummal rendelkezik, mindez annak érdekében, hogy ha az eb támadni akarna, az őt sétáltató egyén vissza tudja tartani.

Ezen kívül

minden kutyát csak és kizárólag az arra alkalmas pórázzal szabad sétáltatni.

Dunaszerdahely négy különböző pontján van lehetőség arra, hogy az állatok szabadon futkározzanak. Ezek táblával kijelölt területek, melyek a Tesco mögötti füves részen, az Észak 2 lakótelepen, a Kodály Zoltán Alapiskola mellett, valamint a Nyugati lakótelepen találhatóak. Vannak továbbá olyan helyek, ahová tilos bevinni őket, ezek közé tartoznak a játszóterek, óvodák, iskolák területe, homokozók, sportpályák, vásárterek. A sétáltatás további szabályt von maga után, miszerint a sétáltató személy köteles több zacskót tartani magánál, s a piszkot összetakarítani az állat után.

„A szabályok megsértése bírsággal jár”

- tette hozzá a Városi Rendőrség parancsnoka.

A bírságolás jogában áll a városi és az állami rendőrségnek, illetve magának a városnak is. A kutyatartás bejelentésének elmulasztása 165 euró befizetésével jár. Az a személy, aki sétáltatásra alkalmatlan illetőre bízza a háziállatát, szintén maximum 165 euró büntetést kaphat. A póráz elhagyása bármilyen területen - kivéve a kutyafuttatásra kijelölt területeket - helyben 33 euró pénzbüntetést von maga után. Abban az esetben, ha az érintett személy nem hajlandó befizetni az összeget, készül róla egy jegyzőkönyv, ami a Városi Hivatalba kerül, s maximum 165 eurót követelhetnek a szabálysértőtől. A kutyapiszok földön hagyása szintén bírsággal jár. Abban az esetben, ha egy eb megtámad valakit, s a gazdája nem hajlandó megadni a bejelentéshez szükséges adatokat, vagy nem akadályozza meg a támadást, szintén büntethető, illetve veszélyes kutya esetében a szájkosár hiánya is kihágásnak számít, s pénzbírsággal jár.

Támadás

Csiba Tibor továbbá elmondta, hogy abban az esetben, ha egy kutya megtámad, megharap valakit, a gazdájának kötelessége erről bejelentést tenni, kötelező megadnia az érintett állat, illetve a saját adatait. A kutyatámadás abban az esetben legális, ha önvédelemről van szó. Önvédelemnek minősül, ha személy elleni támadás elhárítására használjuk háziállatunkat, továbbá, ha egy kutya megtámad egy embert, egy másik illető pedig ezt látván megvédi őt a saját kutyájával.

„Idén összesen két efféle bejelentés érkezett hozzánk. Mindkét alkalommal kutya támadott meg kutyát. 2015-ben egy ilyen esetről számoltak be nekünk a polgárok. Magával a támadással az állami rendőrök foglalkoznak, azonban mivel a kutyák szabadon voltak, miközben a balesetek történtek, a városi rendőrség is bekapcsolódott az ügyekbe. Mint ahogyan azt már említettem, idén már két támadás volt, s még ki tudja mennyi lesz, ezért igyekszünk sokkal jobban odafigyelni az ezzel kapcsolatos dolgokra.

Eddig, ha valaki nem tartotta be az előírást, például nem pórázon vezette a kutyáját, csak szóban figyelmeztettük. Ez azonban nem bizonyult hatásosnak, ezért ezentúl pénzbeli bírságot rovunk ki már az első alkalommal

- emelte ki Csiba Tibor, aki a múlt heti kutyatámadás fejleményeiről is tájékoztatta a Paramétert. Az eset során két bullterrier széttépett egy Jack Russel-terriert a Keleti Lakótelepen, és az elpusztított eb gazdája is veszélybe került. A helyszínen a Dunaszerdahelyi Városi Rendőrség is jelen volt.

Ez a két kutya pusztította el a Jack Russel-terriert (Forrás: Facebook)

„A kutyák tulajdonosát már két alkalommal is felszólítottuk, hogy jelenjen meg nálunk, azonban ennek nem tett eleget. Ezért a feljelentést ellene már elküldtük a Városi Hivatalba. A maximális bírságot fogja megkapni, ami 165 euró. Az illető ugyanis nem tartotta be a rá vonatkozó szabályokat. Először is, olyan helyen engedte szabadon az ebeket, ahol nem szabad, a kutyák elfutottak, s neki fogalma sem volt róla, hogy merre járnak. Elfutottak a Tesco áruházig, s onnan tartottak visszafelé a lakott területre, amikor találkoztak egy férfival, aki éppen a Jack Russelt sétáltatta, melyet megtámadott a két eb. A támadás közben a kutya gazdája is megsérült, mikor meg akarta menteni háziállatát. Az esetnél jelen voltak az állami rendőrök is, mivel maga a támadás az ő hatáskörükbe tartozik. Mi azért voltunk jelen, mert az illető a kutyatartás szabályait is megsértette. Mivel a férfi nem volt hajlandó kifizetni a kirótt büntetést, az ügy a Városi Hivatal jogi osztályához került. Abban az esetben, ha az ott meghatározott összeget sem fizeti meg egy bizonyos időn belül, a végrehajtók kezébe kerül az ügy”- árulta el a Paraméternek a Dunaszerdahelyi Városi Rendőrség parancsnoka.

A támadó bullterrierek gazdája ellen rongálás miatt az állami rendőrség is eljárást indított.

(SzC)