Kormánybuktató az ENSZ migrációs csomagja

2018. december 10. - 16:01 | Külföld

Mielőbbi bizalmi szavazás kiírását követeli az átalakult belga kabinettel szemben az Új Flamand Szövetség (N-VA) nevű flamand nacionalista párt, amely hétvégén kilépett a kormánykoalícióból az ENSZ migrációs csomagja feletti vita miatt.

Kormánybuktató az ENSZ migrációs csomagja
N-VA Facebook

Peter De Roover frakcióvezető közölte, hogy Charles Michel miniszterelnöknek be kellene mutatnia programját a törvényhozás előtt, majd a képviselők szavaznának a kisebbségbe szorult kormányáról, és ha nem kapnak bizalmat a parlamenttől, akkor előrehozott választásokra van szükség. A politikus elengedhetetlennek nevezte a voksolást, minthogy szerinte új kormánya van az országnak, amely nem folytatása a pártok színei alapján a helyi sajtóban "svédnek" nevezett korábbi koalíciónak.

Ezt a véleményt osztja a flamand Másik Szocialista Párt (sp.a) és a flamand zöldpárt (Groen) is, amelyek szerint logikus lépés a bizalmi szavazás. A 2014-ben létrejött koalíciónak az N-VA távozásával három tagja maradt: Michel pártja, a vallon liberális Reformer Mozgalom (MR), a flamand kereszténydemokraták (CD&V) és a szintén flamand liberálisok (VLD). A lemondó politikusok feladatait több más kormánytag között osztották szét.

Az ország legnagyobb pártjának számító N-VA azután lépett ki a koalícióból, hogy a miniszterelnök nyilvánvalóvá tette, tiltakozásuk ellenére is alá fogja írni az ENSZ migrációs csomagját. Erről múlt héten parlamenti szavazást is tartottak, amelyen a képviselők nagy többsége támogatásáról biztosította az egyezményt.

"Kormányomnak nincs már meg a parlamenti többsége, de büszkén állok itt a meggyőződésemmel. Országom a jó oldalon fog állni a történelemben" - közölte Charles Michel a csomag hétfői marrákesi elfogadásakor. A jóváhagyás folyamatából Ausztrália, Ausztria, Bulgária, Csehország, az Egyesült Államok, Izrael, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia is kilépett.

A világszervezet 193 országa még 2016 őszén egyezett meg a nem kötelező érvényű migrációs csomag megalkotásáról, melynek célja a bevándorlás biztonságossá tétele és legális csatornába terelése, az illegális migráció visszaszorítása, a jogosulatlanul érkezők kitoloncolásának felgyorsítása és az integráció erősítése.

Az ellenzők azzal érveltek, hogy a szerződés sérti a nemzeti szuverenitást, pozitív jelenségként tünteti fel a migrációt, valamint nem tesz megfelelő különbséget menedékkérők és gazdasági bevándorlók között.

Többek ugyanakkor értetlenségüket fejezték ki az elutasítással kapcsolatosan, kiemelve, hogy a dokumentum egyetlen országot sem kényszeríthet semmire, az pusztán egy keret a nemzetközi együttműködésre.

MTI