Konfliktuskezelők segíthetnek tehermentesíteni a bíróságokat

2022. február 14. - 16:53 | Belföld

Huszonöt járásbíróságon tizenhat mediátor nyújt majd díjmentes közvetítést civil területen – jelentette be hétfőn Beata Swanová, az alternatív vitarendezésre irányuló projekt civil részének a szakmai kidolgozója.

Konfliktuskezelők segíthetnek tehermentesíteni a bíróságokat
Illusztráció (Fotó: TASR)

A mediáció egy speciális konfliktuskezelő módszer és folyamat, amelynek lényege, hogy a két vagy több fél vitájában, a konfliktusban állók beleegyezésével egy semleges, harmadik fél (mediátor) jár közben.

A mediátor segít tisztázni a konfliktust és igyekszik olyan megoldást találni, amely az érintettek számára kielégítő.

A projekt olyan esetekre összpontosít, amelyek esetében már folyik bírósági eljárás, de az ügy alkalmas mediációra. Swanová szerint a projekt célja, hogy megteremtsenek minden feltételt ahhoz, hogy a bíróságok javasolhassák a közvetítéseket. Jelenleg a mediációk kb. 15 százalékát teszik ki olyan esetek, amelyek már eljutottak a bíróságra.

Az ügyek közvetítési alkalmasságát négy lépésben határozzák meg. Az első annak az elemzése, hogy az ügy rendezhető-e bírósági megegyezéssel. Továbbá kielemzik az erőszak vagy súlyos lelki károsulás lehetséges jelenlétét a feleknél. Emellett a bírónak ki kell értékelnie a felek vitához való hozzáállását, és figyelnie kell a felek közti interakciót.

Vladimír Cehlár pártfogó felügyelő és bűnügyi mediációs szakértő szerint nem fontos, hogy minden járásbíróságon legyen mediátor, egy személy ugyanis több bíróságon is nyújthatja ezt a szolgáltatást. Mint mondja, a legrövidebb vitarendezési eljárás négy napig tartott, általában pedig 30 napot vesznek igénybe.

A vitarendezési eljárás további hatása, hogy csökkentse a bíróságokra háruló bűncselekmények számát. A mediációnak köszönhetően az ügyészeknek nem kell bíróságokra járniuk, az ügyet pedig az előkészítő eljárásban rendezni lehet.


TASR/para