Kočner ügyvédei próbálják húzni az időt, hogy az emberrablással vádolt titkosszolgálati exgóré megússzon mindent

2021. május 7. - 12:01 | Belföld

Az egyik pozsonyi járásbíróság 2019 júniusában beszüntette a büntetőeljárást  a szlovák titkosszolgálat korábbi vezetőjével szemben, de ezzel az 1995-ös emberrablási ügy - melynek során az akkori államfő fiát elkábítva külföldre hurcolták a mečiari SIS emberei - korántsem ér véget. Bár a titkosszolgálatok exgóréja mindent megtesz, hogy parkolópályára állítsák az ügyet.

Kočner ügyvédei próbálják húzni az időt, hogy az emberrablással vádolt titkosszolgálati exgóré megússzon mindent
Az "államalapító" Mečiar mindenre képes volt (Fotó: TASR)

Ivan Lexával kapcsolatban már többször felvetődött, hogy köze lehetett az egykori szlovák elnök, Michal Kováč fiának 26 évvel ezelőtti elrablásához. A bűncselekmény felgöngyölítését gátolta, hogy az egész ügyben az államfői jogköröket is birtokló Vladimír Mečiar 1998-ban amnesztiát hirdetett. Majdnem 20 évet kellett várni, hogy aztán 2017 áprilisában a szlovák törvényhozásban megszavazták azt a határozati javaslatot, ami eltörölte a Mečiar-féle amnesztiákat. Majd elkezdődött az eljárás, amit a fővárosi bíróság két esztendeje az Európai Unió Bírósága elé terjesztett, Lexa ügyvédjeninek kérésére. A luxemburgi bíróságnak azt kellene eldöntenie, hogy a fővárosi bíróság egyáltalán foglalkozhat-e a kérdéssel.

Az EU-s testület csak a héten piszkálta meg az esetet, de még így sem biztos, hogy érdemben hozzá tudnak szólni az ügyhöz. Most csak annyi történt, hogy zárt ajtók mögött meghallgatták Lexa ügyvédeit, valamint a szlovák bíróság és az ügyészség képviselőit.

Lexát ugyanazok az ügyvédek veszik körbe, akik Marian Kočner mellett is felbukkantak. Michal Mandzák, Marek Para és Martin Pohovej személyesen jelentek meg a luxemburgi bírói szenátus elé, a pozsonyi bíróság és ügyészség képviselői pedig videókonferencia keretében csatlakoztak az eljáráshoz. Állítólag egkorábban majd ősszel születik meg az uniós testület döntése a hogyan továbbról. Hiszen még az sem biztos, hogy ez az ügy Luxemburgba tartozik-e. A kérdésre rálátó egyik ügyvéd szerint ez az egész csak az időhúzásról szól. Lexa emberei abban bíznak, hogy az európai bíróság leállítja majd a hazai bíróságot, arra hivatkozva, hogy az esettel kapcsolatban amnesztiarendelet volt érvényben.

Az azonban már most kiderült, hogy a kočnerista jogi képviselők egy olyan, úgynevezett előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdést is a luxemburgiak elé terjesztettek, ami arra keresi a választ, hogy adott esetben a szlovák hatóságok Lexára kiadhatnak-e európai elfogatóparancsot. Ha erre azt mondaná az uniós bíróság, hogy ilyenre nincs lehetőség, akkor

Lexa lazán átruccanhatna mondjuk Ausztriába és élhetne ott mint Marci Hevesen, hiszen nem kellene attól tartania, hogy esetleg jogi úton elrendelhetnék a hazahozatalát.

Ifj. Kováčot 1995 augusztusában a SIS emberei elrabolták, alkohollal elkábították, majd egy autó csomagtartójában átfurikázták az ausztriai Hainburgba azzal a szándékkal, hogy az ottani hatóságok majd jól letartóztassák, mivel a férfi ellen egy büntetőügyben nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben. Az emberrablás mögött az állt, hogy a köztársasági elnök nem volt hajlandó teljesíteni az akkori kormányfő, Vladimír Mečiar minden óhaját, aki bosszút akart állni az elnökön, illetve a fián. A feltételezések szerint az akkori kormányfő ehhez a piszos munkához használta fel a titkosszolgálatokat.

(Sme/para)