IPSOS: Ficóra már többen szavaznának, mint legutóbb Pellegrinivel, súlyos bajban a magyarok!

camera

1

IPSOS: Ficóra már többen szavaznának, mint legutóbb Pellegrinivel, súlyos bajban a magyarok!

Robert Fico (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az IPSOS ügynökség júliusi felméréséből, melyet a Denník N napilap megrendelésére készítettek, az derül ki, hogy a Robert Fico vezette Smer-SD-re már többen szavaznának most, mint ahányan azt tették három évvel ezelőtt, 2020 tavaszán, amikor még egy pártban voltak Peter Pellegrinivel. Velük szemben egyre nagyobb bajban vannak a magyarokat képviselni hivatott pártok, a Szövetség, a Modríval szövetkezett Híd és a Magyar Fórum.

A Smer-SD az IPSOS friss felmérése szerint 19,4%-ot szerezne egy most esedékes parlamenti választáson. 2020-ban, Peter Pellegrinivel a választási listájuk élén 18,3%-ot szereztek,

majd a Hlas-SD megalakulása után lezuhant a támogatottságuk, és idén januárban is még csak 13,6%-ra kapaszkodott fel – az IPSOS felmérése szerint. A Smer újbóli felemelkedése tetten érhető más mérvadó intézmények, a Focus (legutóbb 19%) és az AKO (18,1%) felméréseiben is.

Rekordot ért el a Progresívne Slovensko támogatottsága is, pillanatnyilag a szavazók 15,9%-a voksolna rájuk.

Ezzel feljöttek a Smer mögé a második helyre, ami az IPSOS-nál már júniusban is tapasztalható volt. 15,4%-ot mért a PS-nek az AKO is, a Focus még nem hozta nyilvánosságra júliusi eredményeit, júniusban pedig 13,5%-on álltak.

A harmadik lenne az IPSOS felmérése szerint a Peter Pellegrini vezette Hlas-SD, 14,9%-kal, a negyedik pedig a szélsőséges Republika, 8,6%-kal.

A Za ľudí és a Kresťanská únia pártokkal koalícióban induló OĽaNO kissé bajba sodorta magát, mivel rendre a koalíciós bejutási küszöb, 7% környékén mérik őket, pillanatnyilag az IPSOS-nál 7,1%-ot szereznének.

Pillanatnyilag nagy eséllyel bejuthat a parlamentbe a Boris Kollár vezette Sme rodina (6,4%), a Denník N szerint viszont ha mélyebben beletekintünk az adatokba, az észrevehető, hogy Boris Kollár nőverő botránya eltántorítja a hölgyeket attól, hogy rá szavazzanak.

A felmérés hibahatára miatt veszélyzónában van a KDH, amelyet a szavazók 5,9%-a választaná, míg az SaS-t 5%-uk. Utóbbi párt tavasszal még azt hirdette, hogy választást szeretnének nyerni, és júniusban fel is ugrott a támogatottságuk (7,2%), júliusra viszont ebből 5% maradt. Az SaS elsősorban a legfiatalabb 18-24 éves szavazókból vesztett, míg az ő számok a PS-nél megnőtt, elképzelhető, hogy épp így váltottak.

Velük szemben az SNS alulról jön felfelé, és már a harmadik ügynökség erősítette meg, hogy bekerülne a parlamentbe, az IPSOS-nál éppenséggel kerek 5%-ot mért nekik.

Esélytelennek látszanak viszont a bejutásra a szlovákiai magyarokat képviselő pártok: a Szövetség 3,5%-ot szerezne, a Mikuláš Dzurindával (Modrí) összeállt Híd 1,8%-ot, míg a Simon Zsolt vezette Magyar Fórum 0,8%-ot.

Nem tartják bejutásra érdemesnek az Eduard Heger és társai által alapított Demokratit sem, amelyre a voksok 2,1%-a esne, míg a Marian Kotleba vezette ĽSNS-re 2,6%-uk.

Ami a parlamenti többséget illeti, továbbra is úgy tűnik, hogy az Peter Pellegrini nélkül nem jöhetne létre. a Smer-SD, a Hlas-SD, a Sme rodina és az SNS épp csak 77 képviselőt tudna felállítani. A Smer-SD, a Republika és az SNS nem lenne elég semmire (56 képv.), Pellegrinire ide is szükség volna, akivel együtt 81 képviselőjük lenne.

A másik oldalon egy PS vezette koalíció az OĽaNO-val, a Sme rodinával, a KDH-val és az SaS-szel is csak 69 képviselőt tudna biztosítani. Ha Pellegrinit beveszik, az már alkotmányos többség (94 képviselő).

Alább el lehet játszadozni azzal, hogy milyen kombinációban alakulhatnának kormányok:

(Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program