Inspirációk nyomában - Sikeresen pályázott az ógyallai speciális iskola

2016. október 27. - 21:14 | Régió

A pályázatról Bathó Sylvia pedagógus számolt be a Paraméternek.

Inspirációk nyomában - Sikeresen pályázott az ógyallai speciális iskola
Fotók: a szerző

Elmondása szerint az ógyallai speciális iskola már több mint 30 éve biztosítja az enyhe és középsúlyos értelmileg akadályozott gyermekek oktatását és nevelését.

"A 180 tanulót 25 pedagógus tanítja a legnagyobb türelemmel és felkészüléssel a lehető legmodernebb módszerekkel. Az oktató – nevelő munka során igyekszik a pedagógusi kar folyamatosan képezni saját magát, ezért számos lehetőséget megragadva továbbképzéseken, csapatépítő tréningeken, módszertani napokon, pályázatokon vesz részt. Az így megszerzett tudást adja tovább minden tanító a rábízott tanulóknak olyan szinten, hogy azt ők a lehető legjobban megértsék, elsajátítsák és a megszerzett tudást minden területen alkalmazni tudják" - fejtette ki.

Az iskola a 2015/16-os tanév során számos pályázatot nyújtott be különböző szervezetekhez. "Ezek közül az egyik sikeresen záródó a magyar közösség céljait szolgáló kulturális és oktatási programok és ahhoz kapcsolódó tevékenységek támogatására kiírt projekten belül az „Inspirációk - hogyan legyünk kreatívak a természettudományok oktatásában az értelmileg akadályozott tanulók esetében?“ címet viselő pályázatunk volt. A pályázat megvalósításában iskolánk a Mosonmagyaróváron található Éltes Mátyás EGYMI intézménnyel működött együtt, amellyel már több éves szakmai barátság köt össze, s a hosszú évek alatt remek kapcsolat alakult ki a tanulók és a pedagógusok közt" - emlékeztetett.

A mosonmagyaróváriak vállalták, hogy szakmai napot szerveznek az ógyallaiak számára, akik így bemutató órákon vehettek részt az összes évfolyamban, nagy hangsúlyt fektetve a természettudományok oktatására. A baráti iskola biztosított egy egész délutánt felölelő látogatást a helyi FUTURA Interaktív Természettudományi Élményközpontba, valamint a dunaszigeti Pisztráng Kör tájközpontba és ökoparkba.

A projekt megvalósítására idén szeptember 1. és október 31. közt került sor.

"A kétnapos program első részét az Éltes Mátyás iskolában lebonyolított bemutató órák képezték, melynek keretében az összes évfolyamban lehetőségünk nyílt tapasztalatokat szerezni elsősorban a környezetismeret, természetismeret, honismeret, fizika, biológia inspiratív oktatásában. Láthattuk, hogy az iskola tanulói minden esetben képességeikhez mérten magabiztosan használták az interaktív eszközöket, a tanítási órák kötetlen hangulatban, de kitűzött cél szem előtt tartva zajlottak. Néhány foglalkozás a teljesség igény nélkül:az első osztályban játékos matematika-környezetismeret órát tartottak" - húzta alá Bathó Sylvia.

Minden kis tanuló aktívan részt vett az órai tananyag elsajátításában, megtanulták szelektálni a hulladékot a kijelölt megszámozott kukákba, amiket még sorba is rendeztek. "A negyedikeseknél természetismeret órán vehettünk részt. Ők az erdő életével ismerkedtek. Megtanulták képekről felismerni a legismertebb fákat, madarakat, erdei növényeket. Az oktatás csoportosan folyt, egy-egy csoportot 2-3 tanuló alkotott, s mindenkinek más feladat jutott. Volt, aki az erdőkről szóló könyvből olvasott fel, volt aki képeket párosított megnevezésekkel, s voltak akik kérdésekre feleltek. Az óra végén megbeszélték a megszerzett információkat, így egymástól tanultak hasznos dolgokat. Jó volt látni, hogy minden osztályban a pedagógus mellett ott volt egy segítő, aki a középsúlyos vagy mozgáskorlátozott tanulókat segítette a tanulás folyamatában" - emlékezett vissza.

Hozzátette, az óralátogatások végeztével az iskola pedagógusai megvendégelték őket, és ekkor alkalmuk nyílt a látottakat szakmai szempontok alapján megbeszélni. "Ez volt a tapasztalatcsere ideje. A délelőtt lezárásaként a vendéglátó iskola udvarán faültetésre került sor, amiben a tanulók is segítettek. Egy szép nyírfa, ami Ógyalláról érkezett, lett a barátság fája. Miközben a fát ültették az ügyes kezek, az összes tanuló kórusban énekelte a Kertész leszek, fát nevelek kezdetű megzenésített verset" - fejtette ki.

A délután folyamán folytatódott az inspirációs útjuk. A Futura élményközpontban szereztek további tapasztalatokat. Ez a tudományos élményközpont a négy elemen: levegő, tűz, víz, föld keresztül ismerteti meg a látogatókat a természet titkaival. Teszi mindezt játékosan, interaktív eszközök segítségével. "

A víz szintjén egy tengeralattjáró segítségével a Szigetköz vizeinek élővilága tárult a szemünk elé. A víz erejét egy folyómedret kialakító szerkezet mutatta be. Egy nagyon ötletes kivetítő segítségével hegy-vízrajzi képeket lehetett alkotni. Volt ott áramlat, vízesés, tengermélye. A föld szintjén a vulkánokkal, földrengésekkel, talajfajtákkal lehetett ismerkedni. A földrengést imitáló fotel segítségével megtapasztalhattuk a különböző fokozatú rengések erejét. A levegőt bemutató rész hangtani, légköri, időjárási jelenségekre épült, sok érdekes eszközzel. A tűz részlege optikai illúziókkal örvendezteti meg a látogatókat. Az élményközpontban eltöltött délután során lelkiekben feltöltődtünk miközben rengetek ötletet kaptunk a tanításhoz" - hangsúlyozta.

"A szombati napot a dunaszigeti Pisztráng Kör tájközpontban és ökoparkban tölthettük el. A ragyogó napsütéses időben természetismereti vízitúrát tettünk a település mellett kanyargó Duna egy szakaszán, ahol vezetőnk számos itt honos növényre, állatra felhívta a figyelmünket. A túra is a természetismeret sajátos, inspiratív oktatásának bemutatására fektette a hangsúlyt. A vízen töltött idő után az ökoparkot jártuk körbe, ahol rövid beszámolót hallgattunk meg arról, hogyan lehet egészségesen, fenntartható módon együtt élni Földünkkel" - magyarázta.

Végezetül elmondta, hogy a kellemes hangulatban eltöltött két nap során rengeteg új ötlettel gazdagodtak, amelyeknek már a következő héten hasznát vették.

(bsz/para)