Igazi maffiaként viselkedtek a nagymegyeri vámosok – kiderült, hogyan tartották sakkban a vállalkozókat és a kamionosokat

camera

1

Igazi maffiaként viselkedtek a nagymegyeri vámosok – kiderült, hogyan tartották sakkban a vállalkozókat és a kamionosokat

Helyszíni felvétel 

Megosztás

A gyanú szerint a Kapzsi (Mamonár) fedőnevű akció során őrizetbe vett személyek úgy viselkedtek, mint a maffiózók. Ľubomír Daňko, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) igazgatója felhívást intézett a nyilvánosság felé – írja a Startitup.

A NAKA egységei május 4-én vették őrizetbe a nagymegyeri vámhivatal kilenc alkalmazottját. Közülük öten előzetes letartóztatásba kerültek, négyen pedig szabadlábon védekezhetnek. Jiří Žezulka, a Pénzügyi Igazgatóság vezetője szerint a vámhivatal egykori és jelenlegi vezetője is rács mögé került.

Ľubomír Daňko NAKA-igazgató szerint az üggyel kapcsolatos művelet még 2021. október 13-án kezdődött, és több mint fél év után indítottak büntetőeljárást bűnszervezet létrehozása és támogatása, kenőpénz elfogadása, illetve köztisztviselői hatalommal való visszaélés ügyében.

„A nyomozás keretén belül, amely majdnem két évig tartott, olyan bizonyítékokat sikerült dokumentálni, amelyek alapján kijelenthetjük, hogy a Pénzügyi Igazgatóság alkalmazottai a nagymegyeri vámhivatalban bűnszervezetet alapítottak és támogattak, amely bűncselekmény elkövetésével foglalkozott azon az alapon, hogy az elektronikus pénztárgépek ellenőrzési részlegében korrupciós tevékenységet hajtottak végre. Egyes esetekben zsarolás is történt, sőt, úgynevezett védelmi pénzt is szedtek különböző személyektől, különösen vállalkozóktól” – nyilatkozta Daňko.

A nyomozati anyag szerint a Pénzügyi Igazgatóság fegyveres tagjai különféle juttatásokat és ellenszolgáltatásokat követeltek a vállalkozóktól. A NAKA igazgatója szerint például rendszeresen ingyen jártak étkezni.

A beépített ügynökök azt is kiderítették, hogy főként a lengyel, román, bolgár, szerb és ukrán kamionosokat bírságolták meg kitalált kihágások miatt. A nyomozati anyag szerint a szabálysértési nyilvántartást más közigazgatási szabálysértésekre módosították.

Emellett a vámosok gyakran több mint 24 órára elvették a kamionosok iratait az áruról vagy a járműről, és addig vissza sem adták, amíg a bírságot ki nem fizették, vagy az ügyet más korrupciós módon el nem rendezték. A rendőrök kihallgattak egy titkos tanút is, aki különféle információs és technikai eszközöket, például lehallgatókészüléket használt, de videofelvételeket is készített. Daňko szerint a bizonyítékok nagyon erősek, a büntetőeljárás pedig folytatódni fog.

A NAKA egységei május 4-én a Pénzügyi Igazgatóság nyolc alkalmazottját vették őrizetbe. Az akció ideje alatt egy személy külföldön tartózkodott, így ő azután került a rendőrök kezébe, hogy visszatért. Összesen 9 lakást és 21 más helyiséget vizsgáltak át, mint például a gyanúsítottak autóit, illetve irodáit.

Daňko szerint a hatóság arra kéri a nyilvánosságot, hogy ha valaki tanúja volt a nagymegyeri vámhivatal szokatlan vagy jogtalan tevékenységének, az jelentkezzen a legközelebbi rendőrkapitányságon vagy a Pénzügyi Igazgatóság felügyelőségénél.

Žežulka bízik benne, hogy ez az eset tanulságként szolgál minden kolléga számára, akinek a fejében valaha is megfordult, hogy védelmi pénzt szedjen a vállalkozóktól. „Szeretnék elnézést kérni minden becsületes vállalkozótól, aki ennek a bűnszervezetnek az áldozatául esett. Amint összegyűjtöttünk minden lényeges információt, keresni fogjuk annak a módját, hogy a jövőben már ne történhessen hasonló eset” – nyilatkozta.

Žežulka szerint már régóta tudni lehetett, hogy valami nincs rendben a nagymegyeri vámhivatalban. A probléma az volt, hogy a bizonyítási helyzet gyakorlatilag nem tette lehetővé az ügyben való fellépést. Ezért örül, hogy a belső ügyosztály összesített minden szükséges információt az eljárás elkezdéséhez.


(Startitup)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program