Hiába hódít a szakáll, Marcelházán a bajusz volt a menő

camera

1

Hiába hódít a szakáll, Marcelházán a bajusz volt a menő

2015-9-26-65019 

Megosztás

Szeptember utolsó hétvégéjén egy rendkívül érdekes eseményre került sor, a helyi kultúrházban első ízben került megrendezésre a Felvidéki Bajusz Találkozó.

A Felvidéki Bajusz Találkozó péntek esti és szombat délelőtti része nagyon kellemes családi hangulatban zajlott, ahol a nevelésé volt a főszerep.

Előbbin a Tandem szervezetet képviselve Molnár Kriszta tartott interaktív történelem órát, utóbbin pedig a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség online kommunikációs kiadványát ismertette az érdeklődő szülők és pedagógusok körében Szabó Csilla és Juhász Gergely.

A délutáni megnyitótól közel kétszáz érdeklődővel zajlott a rendezvény. A kultúrház nagytermében a szebbnél szebb és értékesnél – értékesebb alkotások közül válogathattak az érdeklődők. Háttérben a Kackiás Verklis biztosította a piaci hangulatot. Ez mellé pedig mindenki megörökíthette ott eltöltött napját a Selfiemat segítségével, vagy a gyerekek arcukat pingáltathatták bájosabbá. Ezen kívül a legapróbbaknak Ringató foglalkozást Süll Kinga tartotta, ahol apukák és anyukák énekelhettek együtt csemetéjükkel.

A Kerékpáros programok a mérsékelt időjárás ellenére is megvalósultak, hála a lelkes marcelházi kerékpárosoknak és Izsák István kerékpáros szakembernek.

A független zsűri, akit a Magyar Bajusz Társaság alkotott a marcelházi Lengyel Zoltán választotta 2015-ben Felvidéki Bajuszának. A rendezvényt kürti és marcelházi borok társaságában a tombola húzás után a Foxies zenekar koronázta meg.

A helyszínen Lengyel Zoltánt, a rendezvény főszervezőjét faggattuk.

A marcelházi kultúrházban vagyunk, ahol egy nem mindennapi rendezvényre, a Felvidéki Bajusz Találkozóra került sor. Bemutatnád az olvasóknak, mi is történt itt?

Lengyel Zoltán: Egy találkozóról van szó, amin az emberek összejönnek, beszélgetnek, és jól érzik magukat. A rendezvény ötlete az utóbbi 2-3 évben érlelődött bennem, és idén februárban döntöttem úgy, hogy megpróbálom megvalósítani. Májusban a Magyar Bajusz Társaság egyik rendezvényén közelről is megbizonyosodtam róla, milyen egy ilyen találkozó hangulata, megismerkedtem a bajuszosokkal, akiket ott helyben meg is hívtam Marcelházára.

A találkozó célja a magyar identitás erősítése volna, és próbáltam több családi programot is beépíteni, hogy minden korosztály megtalálja azt, amiért érdemes kilátogatni a rendezvényre.

L. Z.: Egy nem mindennapi rendezvényt szerettem volna összehozni, olyan programmal, amire én is nagyon kíváncsi lennék. Eredetileg egy szabadtéri piknikkel számoltam, de sajnos az időjárás ezt nem engedte, és a kultúrházban valósultak meg a programok. Ennek ellenére nagyon sok pozitív visszajelzést kaptam. Ennek nagyon örülök, és bízom abban, hogy a következő években egyre nagyobb lesz a találkozó, és valami olyat tudunk megvalósítani, ami a környéken máshol nincs.

Hogy sikerült a bajuszok megmérettetése?

L. Z.: A bajuszmustrát a Magyar Bajusz Társaság bonyolította le, Szilágyi Péter, a társaság elnöke néhány szóban értékelte és bekategorizálta a felsorakozott bajuszokat. Mindenki bemutatkozott, elmondhatta, miért döntött úgy, hogy bajuszt fog viselni.

Volt győztes is?

L. Z.: Ez igazából nem egy verseny, ezért is hívják bajuszmustrának, de Felvidék Bajuszát kihirdették. Nem számítottam rá, de a Magyar Bajusz Társaság úgy döntött, hogy az enyém legyen az. Kicsit pironkodok is emiatt, mert ez keltheti azt a benyomást is, hogy szerveztem magamnak egy rendezvényt, és bár ez nem így van, ennek ellenére nagyon jól esett egy ilyen értékelés.

Ki vett részt a szervezésben, és mennyien jöttek el?

L. Z.: Közel kétszázan voltunk, amivel azt hiszem elégedettek lehetünk. Itt szeretnék köszönetet mondani a helyi önkormányzatnak, amely nélkül nem valósulhatott volna meg a találkozó, és a helyi református egyház is támogatta a rendezvényt. Rajtuk kívül még köszönet illeti szervezőtársaimat is, akik szinte mindannyian Marcelházán letelepedő fiatalok, fiatal családok. Ettől is vált az egész egy közösségi éleménnyé, és azt hiszem, hosszútávon ebből a falu is csak profitálhat.

Ez azt jelenti, hogy jövőre ugyanitt találkozhatunk?

L. Z.: Többen biztattak, hogy a találkozónak legyen folytatása. Természetesen majd kielemezzük a pénzügyi részét is a dolognak, de bízom abban, hogy a következő rendezvénynek is megfelelő lesz a támogatottsága. Én mindenképp szeretném, hogy megvalósuljon.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program