Ha jót akarsz magadnak, ne írd ki a Facebookra, hogy épp nyaralsz

2018. augusztus 12. - 14:37 | Belföld

Nyáron ugrásszerűen nő a lakásbetörések száma, és ez bizony nem véletlen.


Fotók: Pixabay - illusztráció

A hosszabb időre üresen hagyott ház meglehetősen nagy csáberőt jelent a betörők számára, érdemes tehát ügyelni a biztonságra elutazás előtt.

A nyaralás időszaka a betörések szempontjából különösen veszélyes – ilyenkor a betörők is résen vannak, sőt, a közösségi oldalakról is számos hasznos információt gyűjthetnek.

A szakemberek szerint kevésbé vagyunk elővigyázatosak nyáron, a legtöbben ugyanis előszeretettel posztolnak a közösségi oldalakra nyaralás előtt és közben. Ezáltal közvetve ugyan, de jelezzük, hogy szabad a pálya a betörőknek.

Érdemes tehát inkább nyaralás után posztolni a kirándulásról, illetve az adatvédelmi beállítások is a segítségünkre lehetnek: ha a bejegyzéseinket csak a jól megválogatott ismerőseink látják, akikben megbízunk.

Az alábbi rendőrségi tanácsok segíthetnek a betöréses lopás elkerülésében:

  • Győződjünk meg arról, hogy az ajtókat, ablakokat jól zártuk-e be, ugyanis az utazás előtti nagy sietségben megeshet, hogy megfeledkezünk róla, figyelmetlenségünkért, pedig nagy árat fizethetünk.
  • Érdemes beszerezni néhány időzített kapcsolót, amelyekkel szabályozható, hogy melyik lámpa mikor kapcsolódjon be magától a távollét alatt, azt a látszatot keltve, hogy vannak a lakásban.
  • Ne hagyjunk a lakásban nagy értékű készpénzt, ékszereket.
  • A postaládában felhalmozott újságok és különböző reklámok is arra utalhatnak, hogy a ház lakói távol tartózkodnak. Az újság-előfizetéseket vagy bármi egyéb, a külvilággal napi kapcsolattartást igénylő szolgáltatást elutazás előtt szüneteltessük.
  • Fontos, hogy a redőnyök, függönyök ne legyenek állandóan leengedve, illetve behúzva, mivel ez is egy jel arra nézve, hogy senki sem tartózkodik a lakásban, házban. Kérjünk meg egy ismerőst vagy egy megbízható szomszédot.
  • Próbálják minél kevesebb emberrel megosztani, hogy huzamosabb időre üresen hagyjuk otthonunkat.
  • A mozgásérzékelős lámpa elbizonytalaníthatja a betörőket.
  • Ha azt gondoljuk, hogy a legtöbb „tikos hely” (lábtörlő alatt, ablakpárkányon, ajtókeret fölött, odvas fa belsejében…) a rablók előtt is titkos, tévedünk. Egy tapasztalt betörő számára nem okoz különösebb gondot a kulcs megtalálása. A legszerencsésebb, ha a pótkulcsot a szomszédra vagy egy közeli barátra bízzuk baj esetére.

(noviny.sk/police.hu)