Gašpar lelépett és egyből jobban bízunk a rendőrségben, de a helyzet még így is siralmas

2019. január 7. - 10:44 | Belföld

Ján Kuciak és kedvese tavaly februári meggyilkolása környékén tíz éves mélyponton volt a rendőrséggel szembeni bizalom Szlovákiában. Az Európai Bizottság felmérése most azt mutatja, hogy azóta lassan, de biztosan nő a rendőrök hitele, de még így is elég gyenge az a bizalom. Az európai lista végén kullogunk.

Gašpar lelépett és egyből jobban bízunk a rendőrségben, de a helyzet még így is siralmas
Tibor Gašpar (Fotó: TASR)

Tavaly tavasszal mindössze 38%-on ált a rendőrséggel szembeni bizalmi index. Azóta egy meglehetősen turbulens év van mögöttünk: május végén távozott Tibor Gašpar, miután már két belügyminiszter is lemondott mögüle. A nyáron a váltóhamisítási ügyben meggyanúsították Marián Kočnert, ősszel pedig előállították a Kuciak-gyilkosság gyanúsítottjait Gútán és Komáromban.

Tibor Gašpar helyét ez idő alatt már Milan Lučanský vette át, a rendőrséggel szembeni bizalom pedig néhány hónap alatt 7%-kal emelkedett.

"Az okok nyilván vitathatók. Talán azzal függ össze, hogy előállítottuk a Kuciak-gyilkosság gyanúsítottjait, vagy előrelépés történt más,társadalmilag érzékeny ügyekben" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy ugyanakkor ez a bizalom ugyanakkor minden rendőrtől függ, akivel a polgár találkozik. "Célunk úgy folytatni a munkánkat, hogy ez a bizalom tovább erősödjön" - figyelmeztetett.

A rendőrség iránti bizalom 2004-ben és 2005-ben 34-35%-os volt, majd 2007-ben és 2008-ban, a kormányváltást követő erősödés után ismét visszazuhant erre a szintre (34-36%). Ezt követően 2010-től 2017-ig 40% felett maradt. A legtöbben 2010-ben (47%), illetve 2016-ban (46%) bíztak a rendőrségben, most pedig tulajdonképpen a 45%-os indexszel visszatértünk erre a szintre.

A pozitív változás ellenére Európában továbbra is meglehetősen rosszul állunk, ugyanis Szlovákia után már csak Bulgáriában (42%) bíznak kevesebben a rendőrökben. A V4-ek közül Magyarországon és Csehországban is 63%-on áll a mutató (és mindkettő rontott tavaly), Lengyelországban pedig 58%-on (+5).

Az első helyeket Dánia (93%) és Finnország (90%) foglalja el.

(Čas.sk)