Elhamvasztották Thaiföld első sorozatgyilkosát, aki még katonaként kapott rá az emberhúsra

Megkapta a végtisztességet Thaiföld állítólagos első, 1959-ben kivégzett sorozatgyilkosa, akinek mumifikálódott, megfeketedett holttestét évtizedeken át egy múzeumi vitrinben mutogatták, és akinek bűnösségével kapcsolatban az elmúlt évtizedben kétségek merültek fel.

Elhamvasztották Thaiföld első sorozatgyilkosát, aki még katonaként kapott rá az emberhúsra
Fotók: Sky News

A kínai származású férfit, egy Si Ouey nevű kertészt, akit kannibalizmussal is vádoltak, 1958-ban állítólag tetten érték, amint elégette egy eltévedt nyolcéves fiú testét egy erdőben. A rendőrség sietett az ő nyakába varrni öt olyan megoldatlan gyermekgyilkosságot is, amely az előző években, 1954-ig visszamenőleg történt. A korabeli lapok érzékletes beszámolókban ecsetelték, miként ette meg a gyanúsított áldozatai szívét, máját és beleit.

Si Ouey állítólag azt mondta a rendőrségen, hogy a második világháború alatt, kínai katonaként kapott rá az emberhúsra, amikor elesett katonák húsát elfogyasztva élte túl a japánok ostromát.

Az 1959. szeptember 16-án, 32 évesen kivégzett Si Ouey holttestét úgymond tudományos kutatásokra átadták a bangkoki Siriraj Kórház igazságügyi orvosszakértői múzeumának, ahol egy vitrinben tették közszemlére. 

Az elmúlt évtizedben azonban aggályok merültek fel a korabeli ítélet megalapozottságát illetően, és állampolgári kezdeményezés indult annak érdekében, hogy derüljön ki a teljes igazság, és az elítélt kapja meg a végtisztességet akkor is, ha esetleg mégis bűnös. 

Annak idején a thaiföldi rendőrséget úgy ismerték, mint amely habozás nélkül kiveri a beismerő vallomást a gyanúsítottakból, a napvilágra hozott hátborzongató részletekben pedig élvezettel vájkált a korabeli sajtó. 

Si Ouey kiváló bűnbaknak látszott, mert szegény bevándorló volt - 1946-ban, 19 évesen érkezett Kínából -, a thaiföldi katonai kormányok pedig annak idején a hidegháborús légkörben minden alkalmat megragadtak a Kína-ellenes érzelmek felkorbácsolására, és a bűncselekményekért, rendbontásokért szívesen tették felelőssé a bevándorlókat. 

Az elmúlt években azonban több televíziós dokumentumműsor is ellentmondásokra világított rá a büntetőeljárásban, például arra, hogy az egyik áldozatnak megvoltak azok a szervei, amelyeket pedig Si Ouey az állítólagos beismerő vallomása szerint megevett. 

Pharaoh Chakkraphattranan, akit gyerekkorában szintén gyakran riogattak azzal, hogy ha rossz lesz, elviszi a mumus, 2018-ban kampányt indított annak érdekében, hogy Si Ouey-t ne bélyegezzék meg többé kannibálként, földi maradványait pedig temessék el tisztességgel. 

A Siriraj Kórház végül felülvizsgálta az ügyet, és tavaly júniusban eltávolította a kannibál feliratot a vitrinen lévő tájékoztatóról, augusztusban pedig elzárta a tetemet a kíváncsi tekintetek elől. 

Hat évtized után végül csütörtökön kilenc buddhista szerzetes egy Bangkoktól északra fekvő templomban megadta a végtisztességet az állítólagos sorozatgyilkosnak, imákat mondtak és papírvirágokat helyeztek a koporsójára, mielőtt azt elnyelte a krematórium, ahol a thaiföldi börtönök főparancsnoka gyújtotta meg a tüzet.

A búcsúztatásnál jelen voltak a kórház illetékesei és az elítélt egykori városának képviselői is. 

A tisztességes temetést követelő kampányhoz csatlakozott Wannapa Thongchin is, akinek szülei hajdan a gyerekgyilkossággal vádolt férfinak munkát adtak, és többen mások is a városból, ahol a kínai bevándorló élt és dolgozott. Wannapa szerint szülei mindig azt mondták neki, hogy Si Ouey ártatlan volt, és a falusiak is mindig jó emberként emlegették őt.

MTI