Eb-1996: A futball hazatért, a csehek döntőbe meneteltek – ilyen volt a büntetőpárbajok Európa-bajnoksága

2020. június 8. - 16:57 | Sport

A koronavírus-járvány miatt idén futballünnep nélkül maradnak a foci szerelmesei, ugyanis a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokságot csak jövőre rendezik meg. Nem maradt más, mint a nosztalgia, ezért az elkövetkezőkben felidézzük az eddigi futball-Eb-k történéseit. Következzen az 1996-os kontinenstorna!

Fotók: Getty Images

1996-ban a „futball hazatért” – legalábbis ezt hirdette az Eb jelmondata, és bár izgalmakban nem volt hiány, az angliai rendezés ellenére nem ez volt minden idők legszínvonalasabb tornája.

Kezdjük az elején: ez volt az első olyan Európa-bajnokság, amelyen 16 csapat vett részt, így a selejtezőkben a nyolc csoportelső mellett a hat legjobb csoportmásodik is kijutott a kontinensviadalra, míg a fennmaradó egy helyért a leggyengébb eredményt elérő két csoportmásodik küzdött meg. Házigazdaként Anglia természetesen automatikus résztvevő volt.

Szlovákia önálló államként először vett részt Eb-selejtezőn, és bár Románia és Franciaország mögött csak a csoport harmadik helyén végzett, egyáltalán nem mondható, hogy csúfos kudarcot vallott volna:

hazai pályán 4:1-re verte Lengyelországot és Azerbajdzsánt, Franciaországgal pedig ikszelt, viszont oda-vissza kikapott Romániától, valamint a zabrzei 0:5 és a nantes-i 0:4 sem mutat túl jól a statisztikákban.

A nagytestvér Csehország viszont a hollandokat megelőzve csoportelső lett úgy, hogy még egy luxemburgi vereség és egy máltai döntetlen is belefért a végelszámolásba.

Az újfent Mészöly Kálmán irányította magyar válogatott már távolról sem emlékeztetett a korabeli nemzeti csapatra:

Svájc, Törökország és Svédország mögött csak negyedik lett csoportjában úgy, hogy az utolsó helyen végző, akkor még nem túl acélos Izland otthonában is vereséget szenvedett.

Ami a többieket illeti: Spanyolország, Horvátország, Portugália, Németország és Oroszország csoportelsőként jutott ki az Eb-re, Olaszország, Bulgária, Skócia és Dánia pedig csoportmásodikként. A fennmaradó egy helyért Hollandia és Írország küzdött meg Liverpoolban, végül a tulipánosok örülhettek.

Az Európa-bajnokságnak nyolc város, London, Manchester, Liverpool, Birmingham, Leeds, Sheffield, Newcastle és Notthingham adott otthont. A nézőszám hullámzó volt, az angolok és németek mérkőzéseit, valamint a döntőt leszámítva gyakran alig több mint 30 ezer néző előtt játszottak a csapatok – a nem túl attraktívnak mondható bolgár-román meccsre például csak 19 ezren váltottak jegyet, de a horvát-portugál összecsapás is csupán 20 ezer szurkolót vonzott.

A Paul Gasciogne-nyal, Teddy Sheringhammel és Alan Shearerrel felálló házigazda az A csoportban kapott helyet, és egy langyos 1:1-gyel indított Svájc ellen. Ezután azonban már nem volt megállás, a skótokat 2:0-ra, a meglepett hollandokat pedig 4:1-re gázolták el, ezzel megszerezve az első helyet a csoportban. Az Oranje csupán annak köszönheti második helyét, hogy több gólt lőtt Svájcnak, mint a skót csapat.

A B csoport favoritja a későbbi nagy aranygeneráció előfutáraira (Desailly, Blanc, Lizarazu, Deschamps, Zidane, Djorkaeff, Dugarry) építő francia válogatott volt, és teljesítette is az elvárásokat. A második helyet a masszív védekezésre fókuszáló spanyolok szerezték meg.

A szimpátiadíjat a bolgárok nyerték, akik döntetleneztek az ibériaiakkal, legyőzték a románokat, végül pedig egy négygólos meccsen kikaptak a franciáktól. A bolgárok mesterlövészét, Hristo Stoičkovot a torna álomcsapatába is beválasztották.

A C kvartettben egy percig sem volt kétséges a németek dominanciája, a második helyért viszont izgalmas csata folyt.

Végül a csehek örülhettek, miután 2:1-re legyőzték az olaszokat, majd egy fordulatos, idegfeszítő mérkőzésen 3:3-at játszottak az oroszokkal.

A címvédő dánok a D jelű csoportba kaptak besorolást, és bár egy értékes 1:1-gyel indítottak a portugálok ellen, a horvátok elleni kisiklás döntőnek bizonyult. Az utolsó körben ugyan áthajtottak a törökökön, ez azonban már nem osztott, nem szorzott – az északiak lemaradtak a továbbjutásról.

A negyeddöntőben két találkozó is gól nélküli döntetlennel ért véget, így a továbbjutókról büntetőrúgások döntöttek. A házigazda angolok nem bírtak a spanyolokkal, a tizenegyespárbajban azonban már több szerencséjük volt: Shearer, Platt, Pearce és Gasciogne is értékesítette a maga lövését, a túloldalon viszont Hierro és Nadal hibázott.

David Seaman két büntetőt is hárított a spanyolok ellen

Hasonló volt a forgatókönyv a francia-holland találkozón – a gallok részéről senki sem hibázott, a narancssárgáknál azonban Seedorf lövését hárítani tudta Lama kapus.

A horvátok durva játékkal próbálták megállítani a németeket, de így sem jártak sikerrel. Klinsmann góljára Šuker még válaszolni tudott, de Sammer találata már döntőnek bizonyult. Üdítő összecsapást hozott a cseh-portugál találkozó, amely győzteséről az Eb egyik legszebb találata döntött.

„Láttam, hogy Baía eléggé kint van a kapujából, ezért úgy gondoltam, a legegyszerűbb megoldás, ha átemelem. A labda magasan szállt, azt hittem, nem fog sikerülni, de végül a kapuban landolt. Gyönyörű és egyben rendkívül fontos gól volt számunka. Sok fiatal nem emlékszik rám játékosként, de erről a gólról megismernek. Örülök, hogy hagyhattam magam után valamit”

– emlékezett vissza Karel Poborský a találatára, amellyel aztán Csehország bejutott az elődöntőbe.

Az elődöntőben rendkívül óvatosak voltak a csapatok, ezt az is bizonyítja, hogy mindkét találkozó hosszabbításba, majd büntetőpárbajba torkollott. A francia-cseh mérkőzésen a nézők 120 perc után sem láthattak gólt, a büntetőrúgásoknál pedig csak a hatodik körben született meg a döntés – a galloktól Pedros hibázott.

A másik ágon az angolok Shearer találatával már a 3. percben megszerezték a vezetést, de alig negyed órával később már érkezett is a német válasz.

A továbbjutóról itt is a büntetőrúgások döntöttek, az angolok nagy bánatára éppen Southgate volt az egyetlen rontó.

A döntőben megismétlődött az 1976-os finálé német-cseh párosítása. Az első félidőben még nem született gól, de a másodikban már rezdültek a hálók – először a németeké: Berger büntetőből megszerezte a vezetést a cseheknek. Tíz perccel később viszont csereként pályára lépett Oliver Bierhoff, ez pedig döntő húzásnak bizonyult: Ziege ívelését követően fejelt Kouba kapujába. Nem meglepő módon a finálé is hosszabbításba torkollott. A túlóra csupán négy percet tartott, ugyanis Bierhoff megpattanó lövését a cseh hálóőr a kapuba tenyerelte, az aranygól-szabálynak köszönhetően pedig így véget is ért a mérkőzés.

Németország ezzel visszavágott a húsz évvel korábbi vesztes döntőért, és megszerezte harmadik Eb-címét.

A német válogatott harmadik Eb-címét ünnepli

A csoport

Anglia – Svájc 1:1 (1:0)
Gólszerzők: 23. Shearer – 83. Türkyilmaz (11-esből)

Hollandia – Anglia 1:4 (0:1)
Gólszerzők: 78. Kluivert – 23., 57. Shearer (az elsőt 11-esből), 51., 62. Sheringham

Oroszország – Csehország 3:3 (0:2)
Gólszerzők: 49. Mostovoj, 54. Tetradze, 85. Bescastnij – 5. Suchopárek, 19. Kuka, 88. Šmicer

London, 75 ezer néző

Büntetőpárbaj: Shearer 0:1, Hierro kihagyta, Platt 0:2, Amor 1:2, Pearce 1:3, Besué 2:3, Gasciogne 2:4, Nadal kihagyta

Franciaország – Hollandia 0:0 – büntetőkkel 5:4
Liverpool, 37 ezer néző

Büntetőpárbaj: de Kock 0:1, Zidane 1:1, F. de Boer 1:2, Djorkaeff 2:2, Kluivert 2:3, Lizarazu 3:3, Seedorf kihagyta, Guérin 4:3, Blind 4:4, Blanc 5:4

Franciaország – Csehország 0:0 – büntetőkkel 5:6

Büntetőpárbaj: Zidane 1:0, Kubík 1:1, Djorkaeff 2:1, Nedvěd 2:2, Lizarazu 3:2, Berger 3:3, Guérin 4:3, Poborský 4:4, Blanc 5:4, Rada 5:5, Pedros kihagyta, Kadlec 5:6

Németország – Anglia 1:1 (1:1) – büntetőkkel 6:5
Gólszerzők: 16. Kuntz – 3. Shearer

Büntetőpárbaj: Shearer 0:1, Hässler 1:1, Platt 1:2, Strunz 2:2, Pearce 2:3, Reuter 3:3, Gasciogne 3:4, Ziege 4:4, Sheringham 4:5, Kuntz 5:5, Southgate kihagyta, Möller 6:5