Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget az orosz utasszállító lelövéséért

camera

1

Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget az orosz utasszállító lelövéséért

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

Egyiptomi biztonsági források a nap folyamán annak a véleményüknek adtak hangot, hogy műszaki probléma okozhatta a légi szerencsétlenséget. Az Iszlám Állam félhivatalos hírügynökségeként működő Aamaq honlapon is közzétett hírben az dzsihadista szervezet vállalta a felelősséget az orosz utasszállító lezuhanásáért – írja a 24.hu.

Az Iszlám Állam harcosai képesek voltak lelőni a Sínai-tartományban egy orosz repülőgépet, amely több mint 200 orosz keresztes lovagot szállított. Valamennyien meghaltak – olvasható a Twitter-üzenetben, amely azt jelzi, hogy a támadás Oroszország szíriai beavatkozásának megtorlása volt.

A helyszín miatt már megindult a terrorizmusról szóló találgatás. A Sínai-félszigeten ugyanis működnek olyan dzsihádista, militáns csoportok, amelyek az Iszlám Állam szövetségeseinek tartják magukat. A BBC katonai szakértőkre támaszkodó elemzése szerint azonban a repülőgép magassága szinte kizárta, hogy a földről lőtték volna le.

Bár korábban az egyiptomi média arról számolt be, hogy a mentőcsapatok emberi hangokat hallanak kiszűrődni a roncsok közül, most már biztos, hogy egyetlen túlélője sincs a Sínai-félszigeten lezuhant orosz repülőgép katasztrófájának – írja hivatalos egyiptomi források hivatkozva a BBC.

A szerencsétlenségben 224 ember halt meg, köztük 17 gyermek. A gép személyzete 7 fős volt, a többi áldozat túlnyomó többségében turista volt. Az egyiptomi hatóságok szerint mindannyian orosz állampolgárok voltak. A mentőcsapatok megtalálták a repülőgép fekete dobozát.

Egy kis nyugat-szibériai légitársaság, a Kogalymavia (rövidítve Kolavia) Airbus A-321típusú repülőgépe helyi idő szerint reggel 6:51-kor (moszkvai idő szerint 3:51-kor) szállt fel, majd 23 perccel később nem jelentkezett be a ciprusi légi irányításnak, és 9500 méteres magasságban eltűnt a radarokról.

A Flight Radar 24 munkatársa, Mikail Robertson azt mondta, a gép nagyon gyorsan veszített a magasságából: percenként 1500 métert süllyedt, mielőtt megszakadt vele minden kapcsolat. Ayman al-Mukadem, légügyi szakember azt nyilatkozta, a pilóta technikai problémákra panaszkodott a rádión, mielőtt a gép eltűnt – írta az AP.

Válságstábok

Miután kiderült, hogy a gép lezuhant a Sínai-félsziget Hasana nevű térségében, az egyiptomi miniszterelnök, Sharif Ismail válságstábot hívott össze. Ötven mentőautó érkezett a helyszínre, de nem találtak túlélőket.

Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy hivatalos vizsgálatot indít a katasztrófa körülményeinek kivizsgálására, egy Maksim Sokolov közlekedési miniszter által vezetett csoport várhatóan még ma délután megérkezik a baleset helyszínére. Az orosz elnök nemzeti gyásznapot rendelt el vasárnapra.

A szentpétervári Pulkovo reptéren krízisközpont nyílt, ahol az áldozatok hozzátartozóin segítenek.

Vizsgálják a bűnügyi felelősséget

Oroszországban bűnügyi nyomozás indult, ami azt vizsgálja, hogy a lezuhant repülőgépet üzemeltető Kogalymavia betartotta-e légügyi szabályokat, illetve megfelelően felkészítették-e a gépet a repülésre – jelentette az orosz Ria hírügynökség.

A lezuhant Airbus A-321 több mint 18 éves volt. Az 1993 óta működő Kogalymavia légitársaságnak a szibériai Tyumenyben található a székhelye, az európai térségben a moszkvai Domogyedovo nemzetközi repülőtér a központja. A légitársaság főként nemzetközi charterjáratokat működtet , a szombaton lezuhant gépet 2012-ben vásárolta. Az orosz hírügynökség adati szerint az Airbus ilyen típusú repülőgépei közül a szombati légi szerencsétlenség előtt 13 szenvedett katasztrófát 1988-as forgalomba állításuk óta.

24.hu

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program