Az Antarktiszra látogatott az ENSZ-főtitkár

camera

1

Az Antarktiszra látogatott az ENSZ-főtitkár

António Guterres (TASR) 

Megosztás

Határozott döntésekre van szükség az üvegházhatású gázkibocsátás globális csökkentése érdekében a hónap végén Dubajban megrendezendő COP28 éghajlatváltozási ENSZ-konferencián - jelentette ki háromnapos hivatalos antarktiszi útján csütörtökön António Guterres ENSZ-főtitkár.  

A King George-szigeten fekvő legnagyobb antarktiszi légibázison Gabriel Boric chilei elnök társaságában tett látogatásán Guterres felhívta a figyelmet az "alvó óriásnak" is nevezett, a Föld éghajlatának szabályozásában kulcsfontosságú déli kontinens jegének gyorsuló ütemű olvadására, és mielőbbi cselekvésre szólított fel a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében.

"A jégolvadás pusztító erejű gyorsulásának vagyunk tanúi. Az Antarktisz felébredt, és fel kell ébrednie a világnak is" – fogalmazott.

A főtitkár hangsúlyozta: a COP28 lehetőséget nyújt az országoknak arra, hogy "megfelelő határidőn belül döntsenek" a szén-dioxidot kibocsátó fosszilis üzemanyagok használatának megszüntetéséről, hogy a Föld átlaghőmérséklete ne lépje át a 1,5 Celsius-fokos határt, súlyosabb hatásokat okozva ezzel az emberek életében és az ökoszisztémában egyaránt.

A tervezett megállapodás emellett lehetőséget teremt a csaknem 200 részt vevő országnak arra, hogy egyre több megújuló energiával kapcsolatos, a meglévő hálózatok és technológiák energiahatékonyságát elősegítő projekt mellett kötelezzék el magukat – fűzte hozzá.

Több ország vitatja, hogy önmagában a közös megegyezés érdemben elősegítené a tiszta energia kapacitásának növelését, ha az országok közben nem hagynak fel a klímaváltozást nagymértékben előidéző szennyező energia használatával. Szerintük a COP28-megállapodás csak akkor lesz eredményes, ha a fosszilis üzemanyagok használatának megszüntetéséről szóló kötelezettségvállalással párosul, ugyanakkor Szaúd-Arábia, Oroszország és más fosszilis energiára támaszkodó országok egyelőre ellenállnak.

António Guterres a tervek szerint több antarktiszi helyszínre, így a Collins- és a Nelson-gleccserhez is ellátogat.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program