4 dolog, amit minden felelős gazdi megtesz a kutyája egészségéért

2021. március 12. - 14:37

Kutyás gazdinak lenni az egyik legjobb dolog az életben - megosztani a mindennapokat egy bundás szeretetgombóccal, aki hosszú évekig hű társ lesz. Már ha megfelelően gondoskodsz róla. A kutyatartás ugyanis közel sem merül ki annyiban, hogy jó minőségű táppal eteted, elviszed sétálni, és tanítod, vagy játszol vele. 

4 dolog, amit minden felelős gazdi megtesz a kutyája egészségéért

A kutyákra is igaz, hogy minél jobban odafigyelsz az egészségi állapotukra, annál hosszabb ideig élhetnek. Ezért az alábbi 4 dolgot minden olyan gazdinak ajánlott megtenni, aki sokáig szeretné élvezni négylábú barátja társaságát.

  1. Ivartalanítás

Manapság szinte a csapból is az folyik, hogy egy felelősségteljes gazdinak kötelessége ivartalanítania kedvencét. Ez pedig egyrészt a nemkívánt szaporulat megelőzésére szolgál (a menhelyek dolgozói tudnának mesélni, hogy hány alomnyi kiskutya kerül be hozzájuk), másrészt pedig rengeteg betegséget is meg lehet vele előzni. Ilyen például az emlődaganat vagy a méhgyulladás, ami későn felismerve halálos kimenetelű lehet.

Mindemellett az ivartalanított állatok nem “bolondulnak meg” a tüzelési időszakban, így a gazdinak sem okoznak ilyenkor bosszúságot. A műtét kihagyása egyetlen okból indokolt: ha fajtatiszta kutyusod van, rendelkezik törzskönyvvel, egészségügyi szűrésekkel, tenyésztési engedéllyel és tenyészteni szeretnéd. Minden más esetben irány az orvos!

  1. Élősködők távoltartása

A kullancsok, bolhák, szúnyogok apró, ám meglehetősen veszélyes paraziták, hiszen gyakran észrevétlenül támadják meg a kutyát, ellenben súlyos betegségeket okozhatnak. A szívférgesség és a babéziózis például a legtöbb esetben halálos! Ha pedig van is esély a gyógyulásra, akkor a kezelés hosszadalmas, költséges, az állat pedig szenved közben.

Sokkal célszerűbb ezért inkább a megelőzésre helyezni a hangsúlyt, és rendszeresen kezelni kedvencedet Advantix spot-on-nal, ami távol tartja az élősködőket. A terméket megtalálod a Kutyakajas.hu Webáruházban!

  1. Oltások

Egy tudatos gazdi minden évben felkeresi az állatorvost, és alapos vizsgálatnak veti alá a kutyáját. Ilyenkor az általános állapotfelmérés mellett sor kerül a védőoltások beadására is. A vakcinákból többféle is létezik, némelyik csak egy-egy betegség ellen véd, de vannak kombinált készítmények is.

Hogy melyiket érdemes beadni kedvencednek, abban kérd ki a doki tanácsát. A leggyakoribb egyébként a veszettség, parvovírus, kennel-köhögés, lyme-kór, szopornyica elleni védőoltás, ezek közül a kombináltat és a veszettség ellenit évente kell ismételni.

  1. Féreghajtás

A férgesség a kutyák körében viszonylag gyakorinak számít, és nem csak az állatra veszélyes, ugyanis a férgek az ember szervezetébe is bejuthatnak, ha fertőzött kutyával érintkezik! A féreghajtást nem csak az éves orvosi vizsgálat során ajánlott elvégezni, hanem ezenfelül körülbelül 3 havonta. Főleg akkor, ha a családban kisgyermek is van, ugyanis ők gyakran veszik a szájukba a kezüket, ennyi pedig elég is ahhoz, hogy megtörténjen a baj.

(PR-cikk)