2020-ban Érsekújvár lesz A kultúra városa

2019. június 7. - 17:08 | Régió

Pénteken a Pozsonyi Egyetemi Könyvtár épületében zajlott a KULTÚRA VÁROSA 2020 döntője. A fináléban három projekt közül válogatott a szakmai komisszió: Érsekújvár, Szepesújfalu és Ólubló. Győztesként idén az újvári csapat tér haza.

2020-ban Érsekújvár lesz A kultúra városa
Fotó: Teraz.sk/Monika Voleková

A nyertes projekt címe “Vzdušné zámky”.

“Érsekújvár már tavaly is nagyon komoly, minőségi pályázattal szállt versenybe. Nagyon örülök, hogy mindemellett a kisebbségi nézőpont és az interetnikus vonal is hangsúlyosan megjelenik a programban. Igazi európai gondolkodásra vall. Bízom benne, hogy komolyan fontolóra veszik, hogy megpályázzák a az Európa kulturális fővárosa címet is, ami 2026-ban egy finn és egy szlovákiai város lesz.”

- nyilatkozta Rigó Konrád, kulturális államtitkár.

A KULTÚRA VÁROSA egy nagyon friss projekt, a Művészeti Alap tavaly írta ki először a támogatási programot. Célja, hogy Szlovákiában regionális szinten is felpezsdüljön egy-egy város kulturális élete, művészeti tevékenysége. Egy ilyen támogatás a helyi művészek és a kultúrában mozgó emberek, de a lakosok életszínvonalát is növeli. A program fő célja a kultúra és művészet hosszú távú fejlesztésének támogatása, a kortárs művészet és a hagyományos kultúra különböző formáinak nemzetközi és nemzeti átfedéssel való bemutatása, a már meglévő közönség bővítése, a város és az állami intézmények, valamint a nonprofit szektor szorosabb együttműködésének elősegítése. Ugyanakkor a helyi oktatási és közösségi kulturális tevékenységek támogatása.

2019 kulturális központja és a KULTÚRA VÁROSA első nyertese tavaly Selmecbánya lett az Almázia című projekttel. Ennek keretén belül idén rengeteg koncertet, színházi előadást, filmvetítést, fesztivált, de főleg közművelődésre összpontosított rendezvényt, workshopot és tábort rendeztek a projekt megálmodói. (https://almaziastiavnica.sk/)

Idén Érsekújvár nyerte el a héttagú szakmai komisszió tetszését. A város a felkészülési fázisra legfeljebb 10 000 eurót, a realizálásra pedig 300 000 eurót pályázhatott meg, emellett 20%-os önrésszel kellett számolnia. A várossal együttműködő kulturális szervezetekre is gondolt az alap, ezek egyenként akár 60 000 eurós támogatást is kaphatnak.

-para-